Başkent Ankara iklim krizi ile mücadele eylem planını açıklasın.

Mücadele alanı:İklim Krizi

Başkent Ankara iklim krizi ile mücadele eylem planını açıklasın.

Başlama tarihi:
2 Şubat 2022
İmzalar: 701Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: İkra Ozcan

İklim krizi varlığımızı tehdit ediyor. İklim krizi kaynaklı aşırı hava olayları, seller, kuraklık, sıcak dalgaları ve orman yangınları can alıyor. Ankara, ülkemizde iklim krizinin etkilerine karşı en kırılgan ve en kalabalık kentlerden biri. Ankara Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alarak, iklim eylem planını ve karbon nötr olacağı tarihi açıklasın; başkentimiz olarak ülkemizdeki örnek şehir olsun. 

Bilim insanları, yaşanabilir bir dünya için, karbon emisyonlarını 2050’ye kadar net sıfır düzeyine getirmemiz ve karbon nötr olmamız gerektiğini açıkladı. Dünyadan ve ülkemizden şehirler iklim eylem planları yaparak, karbon nötr olacağı tarihleri açıklıyorlar. 

Avrupa Komisyonu tarafından Ufuk Avrupa Programı kapsamında yayınlanan "100 İklim Nötr ve Akıllı Kent Misyonu Niyet Beyanı Çağrısı"nın bilgilendirme toplantısı yapıldı ve tüm belediyelerin bir iklim eylem planı yapmasına karar verildi. Global hedef en geç 2050 yılına kadar tüm şehirlerin karbon nötr olması. 

Ülkemizde bunun için öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir adım attı ve 2040 İklim Vizyonunu açıklayarak C-40 belediyeleri arasına girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi en geç 2050 yılında karbon emisyonlarının net sıfır düzeyine indireceğini belirtti. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi 2030'a kadar emisyonlarından %40 mutlak azaltım yapacağını açıkladı. 

Ülkemizin başkenti olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni de dünyadaki örnek belediyeler arasında görmek ne güzel olur! 8 Nisan 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan “Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile, büyükşehir belediyelerinde “İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı”, il ve ilçe belediyelerinde ise “İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü” kurulma zorunluluğu getirilmişti. 

Belediye Başkanımız Mansur Yavaş 26 Kasım 2020’de, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında İklim Değişikliği ve Uyum Şube Müdürlüğü kurulduğunu ve eylem planı hazırlamak için ilk adımın atıldığını açıkladı. Bu umut veren gelişmenin ardından, güzel ülkemizin başkenti güzel Ankara’mızın geleceği için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, karbon nötr olacağı tarihi açıklamasını istiyorum.

Hemen destekle
İmzalar: 701Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle