Üniversite öğrencileri olarak sağlıklı eğitim hakkımızın gözetilmesini istiyoruz!

Üniversite öğrencileri olarak sağlıklı eğitim hakkımızın gözetilmesini istiyoruz!

40 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Ankara Üniversitesi ve

Bu kampanya neden önemli?

2020 yılından beri süren bir pandeminin pençesindeyiz. Bu sebeple bir buçuk yıl yüzyüze eğitim alamadık, okulumuza gelemedik. Tüm bunlara kendimizi ve ailemizi korumak için katlandık, gelecek güzel ve güvenli günleri sabırla bekledik. Büyük bir umutla okulumuza kavuştuğumuzu sanarak aylardır okula geliyoruz. Okulumuzun bizlerin sağlığını garantiye aldığını sanarak, eğitim hakkımızın kalitesinin sürdürülebilirliğini gözetecek önlemlerin idare tarafından kararlaştırıldığını sanarak. Fakat yakın zamanda okulumuzda patlama gösteren covid vakalarına yakından şahit olunca anladık ki karanlık salgın gerçeğinin gözümüzden kaçması; aslında okulumuzun covid için aldığı eylem planının işlemesinden değil, covid vakaları hakkında bilgilendirme de dahil olmamak üzere hiçbir adım atılmamasının bizi bıraktığı karanlıkta hiçbir şey göremediğimiz içinmiş. 
Okulumuz kovid vakalarını haber vermiyor. İnsanlar temaslı olduklarında izinli sayılmıyorlar bu nedenle de okula gelmek zorunda bırakılıyorlar. Fakat temaslı olduğumuzu öğrenen hocalar bizleri derslere almıyor. Bu nedenle temaslı arkadaşlarımız bunu gizlemek durumunda kalıyor. Pozitif çıkarsak yasal karantina süresinde okula gelmemiz yasak fakat bu devamsızlıktan muaf tutulmamıza yetmediği için belirtileri göstersek bile pozitif çıkma korkusuyla test vermiyoruz. Aynı şekilde aynı masada oturduğumuz arkadaşlarımız şüphelerini bizden saklamak zorunda kalıyor. Yardımcı değil baskıcı bir tutum yalnızca salgının işine yarıyor.
Okulumuzda geniş bi çoğunluk ailesi ile yaşıyor, yine gözardı edilemeyecek bir kesim ise yurtlarda. Şu an yaşanan vaka patlaması bu durumlar gözardı edilince daha da vahim bir tablo ortaya koyuyor: okulun bir eylem planı yapmayarak yok saydığı problem yüzünden bizler her gün kendimizi, ailemizi, yurtlarımızı, kendi eğitim hakkımızı riske atarak okula gelmiş oluyoruz. 
Okulumuzdan beklentimiz senato kararıyla bir eylem planı yapılması. Bu plan doğrultusunda temaslı ve semptomlarından şüphelenen arkadaşlarımızın evde kalmasını destekleyecek bazı özel yaklaşımların geliştirilmesini istiyoruz. Hibrit eğitim olarak geçen sistemimizin gerçekten evde kalan kişilerin eğitimini aksatmadan devam edebilecek şekilde güçlendirilmesini bekliyoruz. Kendimiz için, akademisyenlerimiz için, her dönemden arkadaşlarımız için istiyoruz. 

40 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.