Anayasa Mahkemesine çağrı: Ayşe Çelik'in itirazını bir an önce karara bağlayın

Doğrulanmış başarı

Anayasa Mahkemesine çağrı: Ayşe Çelik'in itirazını bir an önce karara bağlayın

Bu kampanya 49.150 destekçi ile değişim yarattı!
T.C.Anayasa Mahkemesi tarafına düşünce suçu(!?)na karşı girişim bu kampanyayı başlattı

Anayasa Mahkemesini Ayşe Çelik'in itirazını bir an önce karara bağlamaya çağırıyoruz.    

"BÜYÜK SUÇ"lu Ayşe Öğretmen tekrar hapiste!

Anayasa Mahkemesi, Ayşe Öğretmenin başvurusunu görüşecek zaman bulamadı, erteleme süresi doldu ve Ayşe Çelik tekrar hapse girdi. Ayşe Öğretmen bir TV programında, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin “Çocuklar ölmesin. Analar ağlamasın” demişti.

Bu sözler üstüne gözaltına alınan öğretmeni yalnız bırakmamak için İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 38 kişi aynı sözlerin altına imzalarını atarak kendilerini savcılığa ihbar ettiler. Açılan davada, tıpatıp aynı suçu işledikleri halde mahkeme onları akladı, sadece Ayşe Çelik'e 15 ay hapis cezası verdi.

İşin trajikomik yanı, Ayşe Öğretmen’e ceza bu sözlerinden ötürü verilmedi, "Bütün bunları PKK'nın yaptığı belli iken neden bunu söylemedin?" diye verildi. Yani söylediklerinden değil söylemediklerinden dolayı ceza aldı ve hukuk tarihine geçti.

Ceza, yeni doğmuş bebeği nedeniyle iki kez erteledi ama AİHM'e gitmeden önce Türkiye'de başvurması gereken son kapı "Anayasa Mahkemesi"ne yaptığı başvurunun incelemesine de bir türlü sıra gelmedi ve Ayşe Çelik, 1,5 yaşındaki kızı Deran'ı evde bırakarak yeniden cezaevine girdi.

Bu nedenle Anayasa Mahkemesini Ayşe Çelik'in itirazını bir an önce karara bağlamaya çağırıyoruz.    

18.04.2019

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

---------------------------------------------------------------------

We call the constitutional court to review and decide on Ayşe Çelik’s application.

The “Criminal”(!?) Ayse Çelik is in Prison again!

The Constitutional Court did not find the time to review Ayse Celik’s application in time, the suspension period for the execution of penalty ended and Ayse celik has been imprisoned again.

Ayse Çelik was sentenced for saying “Children are dying, don’t stay silent” on a TV show. She was accused of “making propaganda for a terror organization” 38 other rights defenders from Istanbul, Ankara and İzmir had reported themselves as a civil disobedience act. They declared that they co-signed Ayşe Çelik’s statements. Only Ayşe Çelik was sentenced.

The reason for the sentence was based on the following question: “it is obvious that PKK is behind the violence, why didn’t you mention them?” So, she was not sentenced for her statements, but for what she had not said. Her sentence was suspended twice due to her newborn. But her application to the Constitutional Court has not been reviewed in time before the suspension period ended. So Ayşe Çelik has been imprisoned again, leaving her 1,5 year old daughter behind.

Ayşe Çelik is actually imprisoned on our behalf. Because it was “peace” that faced trial through Ayşe Çelik, and the freedom of expression was violated. None of us is free while she is in prison and apart from her daughter.

We call the constitutional court to review and decide on Ayşe Çelik’s application.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 49.150 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş