Altılı Masa Yapması Gerekenleri Yapsın

Altılı Masa Yapması Gerekenleri Yapsın

Başlama tarihi:
8 Ekim 2022
İmzalar: 297Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Irmak Akman

Sevgili Altılı Masa,

Ülke tarihinin ve kişisel hayatlarımızın ne kadar önemli bir dönemini yaşadığımızın farkında mısınız?

Hayatlarını binbir zorlukla devam ettirmeye çalışan vatandaşların onlara heyecan ve umut veren bir muhalefet ittifakı görmeye ihtiyaçları var. Hükümetin performansı göz önüne alındığında bu aslında çok da zor olmamalı. 

Oysa size baktığımızda kararlı ve neşeli bir şekilde çalışan, ortak bir amaca sahip, bu ortak amacı gerçekleştirmek uğruna kişisel çıkarlarını geri plana atıp uzlaşmayı bilen bir ekip değil, kendini alacak-verecek hesaplarına kaptırmış, top çevirip zaman kazanmaya çalışan, tarihi sorumluluklarının bilincinde olmayan bir grup insan görüyoruz. 

Ekonomi, dış politika, sağlık, eğitim, adalet, çevre alanlarında çalışan ekiplerinizi, bu ekiplerin liderlerini tanımıyoruz, ortak değerlerinizi, politikalarınızı bilmiyoruz. Bitmeyen müzakereler yaptığınızı duyuyoruz. Galiba başınızda durup sizi çalıştıracak bir patrona ihtiyacınız var. O patron biziz, ama gidecek bir yerimiz yok diye bizi dinlemiyorsunuz. 

Ortak amaç ne? Önce seçim zaferi kazanmak, sonra da ülkeyi şu anda bulunduğu ekonomik ve ahlâki çöküntüden çıkarmak.

Bu ortak amaca ulaşabilmek için kişisel çıkarlarından en çok fedakârlık yapanı tarihin ve gelecek kuşakların en derin saygı ve sevgiyle anacağı bir dönem yaşıyoruz. Benzersiz, fırsatlarla dolu ama bir yandan da kişisel hırslarına yenik düşenler için son derece tehlikeli bir dönem.

Bu amaca ulaşmak için hâlâ şansınız var. Ancak seçime aylar kala geldiğiniz şu noktada yeni bir sayfa açabilmek, ihtiyaç duyduğunuz desteği kazanabilmek, heyecanı ve umudu yeşertebilmek için atmanız gereken çok önemli adımlar var. Sıradan bir vatandaşın bile bir çırpıda aklına gelecek bu adımları bir an önce ve kararların önemine yakışan güçlü bir iletişim stratejisi ile atmanızı talep ediyoruz:

  1. Seçim ittifakına ve seçim sonrası kurulacak hükümete katılacak partiler ilan edilsin.
  2. Seçilecek başkanın yetkilerini sınırlayan ve parlamenter sisteme geçişin yol haritasını çizen ortak deklarasyon yayımlansın.
  3. Uygulanacak politikalara yol gösterecek bir değer çerçevesi oluşturulsun ve tüm kararlar bu değerlerle tutarlı şekilde verilsin. Örnek: Kişisel özgürlükleri savunuyorsanız başörtüsü özgürlüğünü desteklerken, kadın ya da eşcinsellerin özgürlüğünü sınırlamayı hedefleyen önerilere karşı çıkabilirsiniz.
  4. Ekonomi, eğitim, dış politika, göç, adalet, sağlık gibi alanlarda çalışacak ekipler ve bu ekiplerin liderleri (yani seçimden sonra kurulacak kabinedeki bakanlar) ilan edilsin.
  5. Bu ekipler kendi alanlarında uygulamayı plânladıkları öncelikli politikaları anlatan kısa ve kolay anlaşılır metinleri hızla hazırlayıp kamuoyuyla paylaşsınlar.
  6. Tüm bu adımları attığınızda ittifakınızın uzlaşma kapasitesini, gücünü ve yetkinliğini göstermiş olacaksınız. Bu ekibi yönetecek başkan adayınız arkasında bu gücü hissederek yola çıkacak. Ancak başkan adayınızın da güçlü bir kişi olması gerekiyor. Gerek seçim kampanyasında, gerekse seçim sonrasında alınacak güç kararları uygularken halk desteğini ve popüleritesini kaybetmeyecek, güçlü, kararlı ve karizmatik bir başkan adayı çıkaracağınızı umut ediyoruz.

Size çağrımızı dikkate alacağınızı umut ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Seçmenleriniz.

Hemen destekle
İmzalar: 297Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Karar Vericiler