Kampanya Kapatıldı

Evde Bakım Maaşı Asgari Ücret Olsun

Bu kampanya 2.361 destekçiye ulaştı


Merhaba,

 

Türkiye’de yaşayan yüzbinlerce engellinin yararlandığı evde bakım maaşı 2018 de 1068 TL olacak şeklinde açıklanmıştır. Fakat gün geçmiyor ki yeni bir zam haberi karşımıza çıkmasın. Üstelik yaşam kalitesinin zorluğu giderek artarken maaş kesintilerinin de sıkça gündeme gelmesi bir çok engelli için umutsuzluğa neden olmaktadır. Evde bakım maaşı, hükümet tarafından yapılan açıklama ile 2018 yılı ilk 6 aı için 1068 TL ikinci 6 ay için 1105 TL ve 2019 yılı ilk 6 ayı için 1149 TL ikinci 6 ayı için ise 1207 TL olacağı planlanmıştır.

 

Hatırlatmak isteriz ki evde bakım ücreti engelliye bakmakla yükümlü kişiye verilir. Burada hane halkı geliri de önemlidir. Örneğin 4 kişilik bir ailede 1 çalışan varsa ve 1700 TL maaş alıyor ise devlet engelli vatandaşa “senin ailen zengin maaş alamazsın” diyor. Bu zorlukların yanında alınan maaşın miktarı ise yoksulluk sınırı da göz önüne alındığında gerçekten traji komik hal alıyor.

 

Engelli vatandaş da bir insan ve sosyal devlet gereği bu insanlar da hak ettikleri gibi yaşamalıdırlar. Alınan maaş göz önüne alındığında kira, fatura giderleri ve diğer masraflar nasıl karşılanır merak konusu. Yüzbinlerce insan zar zor ay sonu getirirken sitemizden yapılan evde bakım maaşı yatan illerin durumu da her saat gözetilmekte, cepte para kalmadığı için erken maaş yatması için dua eden bir çok vatandaş feryat etmektedir.

 

Biz evde bakım maaşlarının en az asgari ücret olması konusunda ısrarcıyız. Bu haklı ve son derece insani bir o kadar da engelliler için hayat memat meselesi olan bu konu için sizleri Zraporu.net platformu kurucusu ve yazarları adına imza kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz.

 Bugün Serdar imzanı bekliyor!

Serdar Kılınç bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Evde Bakım Maaşı Asgari Ücret Olsun». Serdar ve imza atan diğer 2.360 kişiye katıl.