AFJET ZAMLARI GERİ ALINSIN

AFJET ZAMLARI GERİ ALINSIN

Başlama tarihi:
4 Eylül 2022
İmzalar: 123Sonraki Hedef: 200
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Şehir Merkezinde 1994 yılında kurulan Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş (AFJET) hisselerinin %59.42'si İl Özel İdare Müdürlüğüne, %26.66'sı Afyonkarahisar Belediyesine, %6.03'ü Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'na kalan %7.89 hisse küçük ortaklara aittir. Görüldüğü gibi çoğunluk hisseleri Kamuya ait olan AFJET, bölgedeki jeotermal kaynaklarla bölgesel ısıtma tesisleri kurmak amacıyla faaliyete başlamış, Afyonkarahisar halkına doğaya dost, ucuz ısınma imkanı sunacağı iddiasıyla yaşama geçirilmiştir.

Afyonkarahisar karasal iklimin hakim olduğu, kış aylarının oldukça soğuk geçtiği bir bölgede bulunmaktadır. Kurulduğu ilk dönemde başarılı bir çalışma göstererek halkın ısınma ihtiyaçlarını ekonomik bir şekilde karşılayan AFJET, özellikle son dönemlerde içinde sokulduğu çeşitli sponsorluklar nedeniyle yapması gereken alt yapı yatırımlarını gerçekleştirmemiş, kamu kaynaklarının israf edilmesi sonrası sıkıntı içine girmiştir. Krizden çıkışın faturası da Afyonkarahisar halkını kesilmiş, Afyonkarahisar halkı AFJET'e sponsor yapmıştır.

AFJET tarafından Ocak 2022'de konutlara yapılan %33'lük zammın ardından geçtiğimiz ay %/75'lik bir zam daha yapmıştır. Yedi ayda yapılan kümülatif zam oranı % 132 olmuştur. 

TÜİK enflasyon oranlarının bile çok üzerinde yapılan bu zammı halkın karşılama gücü yoktur. Halihazırda ödenen ciddi ücretlere rağmen geçen kışı soğukta geçiren Afyon halkının hem bu zamlı rakamları ödemeye, hem de soğukta kalmaya tahammülü yoktur. %93'ü kamuya ait olan ve "Yerli ve Milli Enerji" olarak lanse edilen AFJET insanlarımızın ekonomik zorluklar altında yaşadığı bir dönemde gerekirse (varsa) zararı sineye çekerek bu zamdan vazgeçmeli, zamları vatandaşların ödeyebileceği bir orana çekmelidir. 

Hemen destekle
İmzalar: 123Sonraki Hedef: 200
Hemen destekle