Ev Hapsi İşkencedir! Ev Hapsim Kaldırılsın!

Ev Hapsi İşkencedir! Ev Hapsim Kaldırılsın!

1.666 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Adalet Bakanligi

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ayten Öztürk

NOT: METNİN SONUNDA İNGİLİZCE, ARAPÇA, RUSÇA, ALMANCA, FRANSIZCA, İSPANYOLCA, İTALYANCA VE YUNANCA ÇEVİRİLERİ VARDIR.

NOTE: THERE ARE TRANSLATIONS IN ENGLISH, ARABIC, RUSSIAN, GERMAN, FRENCH, SPANISH, ITALIAN AND GREEK AT THE END OF THE TEXT.

BİTMEYEN İŞKENCE!

6 Ay MİT Binasında! 3,5 Yıl Hapishanede! Şimdi de Ev Hapsinde!…

Adım Ayten Öztürk, Arap – Alevisiyim. Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdum. Devrimci – demokrat kimliğimden dolayı hakkımda birden fazla kez dava açıldı, defalarca gözaltına alındım ve 13,5 yıl tutsaklık yaşadım.  2018’e kadar yaklaşık 10 yıldır yurtdışında yaşıyordum.

8 Mart 2018 yılında Lübnan Havaalanı’nda gözaltına alındım. 6 gün gözaltında kaldıktan sonra gayr-ı resmi yollarla Türkiye’ye teslim edildim. Lübnan Havaalanı’nda ellerim arkadan kelepçelenip, gözlerim bağlanarak ve kafama çuval geçirilerek özel bir uçakla Türkiye’ye kaçırıldım.

6 ay Ankara’daki bir işkence merkezinde askı, falaka, kaba dayak, cinsel taciz, tecavüz girişimi, zorla besleme, tabutlukta bekletme, tazyikli suda boğmaya çalışma, 24 saat gözetleme (tuvalette bile!), yüksek sesli müzik dinletme, hücreye soğuk ve sıcak hava ile sigara kokusunun verilmesi, gözlerimi ışığa tutma, elektrik, elektroşok, tırnak altına sivri bir cisim sokup kanatma, ayak parmaklarımı penseyle burma, bir tekerin içine oturtup taciz etme, beni kimsenin sormadığını, aramadığını söyleyerek ömür boyu o işkencehanede tutmakla ve ölümle tehdit etme, göğüs uçlarımdan tutup havaya kaldırma, saçlarımı kopartırcasına çekip kafamı duvara vurma, tokatlama, tırnağımı yakma, ayna verip bedenimdeki tüm morlukları, şişlikleri gösterme…  gibi her türlü işkenceye maruz kaldım.

6 aylık işkenceden sonra bir gün kırsal bir alana bırakıldım. Beni oraya getirenler hızlıca oradan uzaklaşırken hemen ardından Ankara Siyasi Şube polisleri tarafından “hakkında ihbar var” denilerek gözaltına alındım.

Yaşadığım işkenceleri anlatamamam için hukuksuz bir şekilde tutuklandım. Hapishanede hücre arkadaşlarım vücudumda tam 898 yara saydı! Tutuklandığım mahkeme yetkilileri 898 yaranın 1’ini dahi sorma soruşturma gereği görmediler.

3,5 yıl tutsak kaldım. Şimdi ise hukuksuz bir şekilde iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek ve ev hapsi ile tahliye edildim. Bir iftiracının asılsız beyanıyla hiç kimseye ağırlaştırılmış hapis cezası verilemez. Asıl suç işkence yapmaktır.

Gittiğim her doktor randevusunda izin alıyor, günde defalarca kez Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nü arayıp izin almak zorunda kalıyorum.  Dışarıya çıkmam yasak, mezar ziyareti yapmam yasak, kendi ihtiyaçlarım için markete alışverişe dahi gitmem yasak!

Evimi hapishane, bende kendi kendimin gardiyanı yapılmak isteniyorum.

Ev hapsi yaşadığım işkencelerin devamıdır!

Bu yüzden bir kampanya başlattım! Benim sesimi 6 ay kör bir işkencehanede, 3,5 yıl dört duvar arasında şimdi ise kendi evimde boğmak istiyorlar.

Ben değil, bana işkence yapanlar cezalandırılsın!

Ev Hapsimin Kaldırılması İçin Bir İmza Da Sen Ver!

 

METNİN ÇEVİRİLERİ İÇİN:

1.666 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.