Adaların atları Adalar'da yaşasın!

Adaların atları Adalar'da yaşasın!

Başlama tarihi:
13 Mart 2020
Muhatap:
Ekrem İmamoğlu (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı) ve
İmzalar: 86.398Sonraki Hedef: 150.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Adaların Atları

Ruam yok, fayton yok, ama atlar hâlâ hapiste ölüyor! Oysa atları adada sağlıklı ve mutlu yaşatmak mümkün

Please click here for English.

Yıllardır Adalar'da yaşayan atlar buradan sürülmeden, ahırlara hapsedilmeden, hayatın bir parçası olarak Burgazada, Heybeliada ve Büyükada'da korunabilir. 

Ruam hastalığı gerekçesiyle 20 Aralık 2019’da ilan edilen 3 aylık "faytona at bağlama yasağı" ("karantina") süresince hareketsiz bırakılan onlarca at bu yüzden hayatını kaybetti. Yasaklar 3 ay daha uzatılarak 19 Haziran'da son buldu, ama at ölümleri bitmedi. Çünkü İBB tarafından satın alınan atlar Aralık 2019'dan bu yana ahırdan çıkarılmıyor (atlı zabıta olarak kullanılan birkaç at hariç). .

İBB tarafından her biri için 4.000 TL ödenerek satın alınan atlar 5 Haziran 2020'den itibaren ücretsiz olarak ada dışına gönderildi. İzleme çalışması yaparak nereye, ne zaman, kaç at gittiğini kaydettik. Listemiz için tıklayın. İBB'nin açıkladığı rakamla, Adalar dışına sürülen at sayısı 860'tır.

Adaların atları gönderildikleri kimi yerlerde yerel belediyeler tarafından dağıtıldılar, kimi yerlerde atları alanlar başkalarına sattı: Çoğu yerde, hangi atın kimde olduğu kaydedilmedi! Atların "sahiplendirme" adı altına nasıl kaybedildiğini yazdığımız Kayıp Atlar İzleme Raporu için tıklayın.

Şu anda yaklaşık 1200 atın resmi sahibi olan İBB, Şubat 2021'e kadar Adalar'da at veterineri görevlendirmedi. Bu yıl nihayet, sürekli adada olmasa da atların sağlığı ile ilgili danışmanlık yapabilen, at sağlığı uzmanı bir veteriner hekim var, bu olumlu bir gelişme.

Atlara tahsis edilen seyis sayısı, hareket alanı yeterli değil. Tarım İlçe Müdürlüğü Büyükada'daki İBB ahırında gereken veteriner denetimini yapmadı, yapmıyor. Bu nedenle "karantina" sürecinde bu kadar çok at öldü. Oysa Heybeliada ve Burgazada'daki atlar sahipleri tarafından bakıldı, daha fazla hareket alanları vardı ve onların hiçbiri ölmedi.

Atların adada kalması, sağ kalmaları, atla terapi, binicilik eğitimi ve sporu, atla gezinti gibi atların kendi bakım maliyetlerini karşılayabileceği pek çok faaliyete imkân verecektir. Atları kamu adına satın alan İBB bu çalışmaların öncüsü olabilir, atları hayvan haklarına uygun şekilde yaşatabilir. Adalar, insanla atın bir arada yaşadığı örnek bir yer olabilir.

* 2021 yılının ilk ruam tarama sonuçlarına göre Adalar ilçesindeki atların hiçbirinde ruam hastalığı yok.

Ahırlar:.

* Büyükada'da İBB'ye ait İspark ahırlarında tutulan atlar yetersiz bir padok alanına sahip. Bu ahırlara bağımsız gözlemciler giremiyor. Padok (hareket) alanına çıkarılan atlar arasında sağlık sorunları olanları görüyoruz, bunları ahırdaki İBB görevlilerine bildiriyoruz ama durumlarını izleyemiyoruz.

* Burgazada ve Heybeliada’daki ahırların büyük bölümü, atlara başka yer gösterilmediği halde, Mart 2020'de Valilik kararıyla yıkıldı. Burgazada'da İBB'ye satılmamış iki atın ahırı Mart 2021'de İBB tarafından yıkılırken, itirazlarımız üzerine Heybeliada ahırının yıkımı durduruldu. Burgazada ve Heybeliada ahır alanlarında 1 yılı aşkın süredir duran molozun kaldırılmasını, alanın yasal kiracısı olan İBB'nin burada at ahırları yapmasını istiyoruz.

* Burgazada’daki ahırların bulunduğu bölgede Bizans Dönemi’nden kaldığı rivayet edilen bir sarnıç ve bir de kuyu bulunuyor. Heybeliada’daki ahırların bulunduğu bölgede Osmanlı Dönemi’nden kalma kesme taştan örme bir yol kalıntısı mevcut.

Taleplerimiz:

  • İBB'nin elinde bulunan ve Büyükada İBB İspark ahırından dışarı çıkarılmayan atlar, eskiden olduğu gibi ormanda dolaşabilsin. İBB seyisleri bu atları dışarıda gezdirmeli, insanlarla temasını sağlamalı, insanların İspark ahırına girmesi engellenmemeli
  • İBB Heybeliada ve Burgazada'da 1960'lardan beri kiracısı olduğu ve ahır yapmak şartıyla elinde bulundurduğu ahır alanında ahır yapsın. Atlar evsiz kalmasın, ahır arazisi kaybedilmesin.
  • Burgazada ve Heybeliada Ahırlarında arkeolojik yüzey araştırması yapılsın.
  • Sahiplendirme adı altında Adalar ilçesi dışına gönderilen tüm atların durumu derhal denetlensin, uygun şartlara sahip olmayanlar Adalar'a geri getirilsin.

ADALI ATLAR ADALARDA KALSIN, ATLAR HAPİSTE ÖLMESİN!!!

http://www.facebook.com/adalarinatlari

adalarinatlari@gmail.com

son güncelleme: 29 Mart 2021

Hemen destekle
İmzalar: 86.398Sonraki Hedef: 150.000
Hemen destekle