
En skola för alla – nej till religiösa skolor för barn!

0 have signed. Let’s get to 1,500!

Upprop – 2019 Om Religiösa skolor för barn - hijab på flickor – omskärelse av pojkar och FN:s barnkonvention. English فارسی
Den första januari 2020 blir FN:s barnkonvention svensk lag. Det är bra nyhet dock långtifrån tillräckligt bra. Barnkonventionen är otydligt på en rad punkter (t.ex. artiklar 8, 11, 20, 29, 30) som tillåter föräldrarnas kulturella och religiösa sedvänjor alltför stor inflytande över barnen.Konventionen kan också tolkas i en riktning som kan innebära stöd för religiösa skolor, hijab på flickor och omskärelse av pojkar vilket vi ser det som övergrepp och könsstympning. Mot bakgrund av dessa brister i barnkonventionen kan man fråga sig om konventionen kan ses som ett pålitligt verktyg för att motverka framväxten av parallella samhällen i Sverige och andra delar av EU till följd av krav på och upprätthållande av särrättigheter med kulturella och religiösa förtecken?Befintlig svensk lagstiftning utgör i jämförelse med Barnkonventionen ett starkare skydd av barn men även den brister när det gäller vissa religiösa/kulturella sedvänjor inkräkta på barns liv. Sett ur ett barnperspektiv utgör religiösa skolor för barn, hijab på flickor och omskärelse av pojkar diskriminerande och förtryckande handlingar. Vi anser att alla föräldrar har rätt till att utöva sin religion men när man använder religionen som en tvångströja på barns liv dygnet runt, t.o.m. i skolan, då har man gått över gränsen. Religiösa skolor för barn hindrar barnens självständiga, kritiska tänkande då religioner innehåller ofta urgamla, fördomsfulla och förtryckande idéer ifrån uråldriga tider. Religiösa skolor lever inte upp till skolornas jämställdhetsuppdrag utan förmedlar en förnedrande och föraktfull syn på kvinnor och individer tillhörande andra religioner. Förtryckande medeltida normer går inte ihop med jämställdhet. Därför, utifrån ett barnrättighetsperspektiv, kräver vi att makthavarna agerar.
Våra förslag till makthavarna:
1. En skola för alla – nej till religiösa skolor för barn! Skolan skall bygga på förnuft, beprövad erfarenhet och vetenskap och inte på religiösa dogmer. Religion tillhör privatlivet, inte det offentliga.
2. Hijab är inte en oskyldig eller vanlig tygbit utan en religiös uniform som gör flickor till en sexuell varelse tidigt i barndomen. Den lägger grunden för könsapartheid. Flickebarn bär hijab för att föräldrar tvingar på dem eller utsätter dem för olika former av emotionell och psykiska påtryckningar. Barn brukar oftast göra som sina föräldrar gör för att få kärlek och bekräftelse. I vilket fall som helst representerar hijab en auktoritär och jämställdhetsfientlig värdegrund. I dagens politiska läge bör företrädare för samhället, främst politiker och representanter för utbildningsväsendet också inse att slöjan ingår i islamisters strävan efter ett totalt könssegregerat samhälle. Därför är det brådskande att hijab på flickebarn förbjuds.
3. Omskärelse är ett övergrepp på pojkar. Det är ett allvarligt brott mot värnlösa små barns rätt över sin kropp som man inte tar hänsyn till. Att demokratiministern, Barnombudsmannen, Rädda Barnen och Diskrimineringsombudsmannen i Sverige håller tyst eller godkänner detta övergrepp på pojkar är ett oförlåtligt svek mot de utsatta barnen. Vi hävdar att barns rättigheter kommer före religioner och politiska intressen. Pojkar är människor, inte föremål. Låt pojkarna bestämma själva om de vill bli omskurna eller inte när de är mogna för ett så allvarligt och oåterkalleligt beslut, vid 18 års ålder. Förbjud Omskärelse av pojkar!
Alla som är måna om barns rättigheter: Var med och ställ krav på politikerna att de sätter barns bästa före religiösa påbud med rötter i stenåldern!
Stockholm, 2019 november 11
Riksförbundet Barnen Först
Camping, Enough is Enough
Kvinnorättsförbundet
Women's Revolution
Kvinnors rätt
KFKI
1- Karim Shamohammadi Ordf. Riksförbundet Barnen Först
2- Mina Ahadi Ordf. Camping Enough is Enough
3- Farideh Arman Ordf. Kvinnorättsförbundet
4- Shirin Shams Ordf. Women's Revolution
5- Maria Rashidi Ordf. Kvinnors Rätt
6- Rebecca Hybbinette fil.dr./författare
7- Soleyman Ghasemiani Författare
8- Devin Rexvid Socionom
9- Mahin Alipour Ordf. KFKI
10- Siamak Bahari TV Program ledare. Kodakan Moghadamand
11- Abe Asadi Ordf. Iranska Flyktingars Riksförbund i Sverige
12- Sara Nakhaei Ordf. Iranska flyktingrådet
13- Hormoz Raha Ordf. Internationella kommittén mot avrättningar
14- Hasan Salehi språkrör Internationella kommittén mot avrättningar
15- Azar Poya
16- Hoshiar Soroush
17- Andisheh Alishahi
18- Susan Saberi
19- Soudabeh kazemian
20- Shirin Bahrami
21- Khalil Keyvan
22- Sima Bahari
23- Rahim Yazdanprst
24- Shaho Pirkhezerian
25- Kavosh Mehran
26- Naser Shishegar
27- Shahnaz Asfandiari
28- Nastaran Godarzi
29- Hamed Jamali
30- Milad Rasai manesh
31- Kimia Pazoki
32- Nazanin Sadeghi
33- Shahla Khabazzadeh
34- Golam Akbari
35- Giti Aghajani
36- Jamil Farzan
37- Raza sarlak
38- Arsalan Amjadi
39- Arash yazdan
40- Amir Tavakoli
41- Awat Farokhi
42- Biston Bigzadeh
43- Hosein Hoseinnjad
44- Hosein Khodaifar
45- Hami Haghshenas
46- Sahar Babasalji
47- Said Soltanpour
48- Sajad Akbari
49- Sadegk Zandi
50- Faramarz Ghorbani
51- Kian Azar
52- Mojgan Mazhar safari
53- Nastaran Mansori
54- Navid Olfati
55- Hadi Mosavi
56- Veda Ilka
57- David Gafari
58- Somayeh Soltanpur
59- Majid Farajian
60- Hamid Sajh
61-Saeed Kalhor
Complete your signature
0 have signed. Let’s get to 1,500!