AÖF sınavlarında eşitlik ve şeffaflık istiyoruz!

AÖF sınavlarında eşitlik ve şeffaflık istiyoruz!

48 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.
Başlama tarihi:

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Sabrina Sayin

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarında biz öğrenciler birçok sıkıntı yaşamaktayız.

Mevcut canlı ders sistemi 200 kişilik kontenjanlı olup, ortak alınan derslerde yüzlerce öğrenci derse katılamamakta ve mağdur olmaktadır. Aynı sebepten dolayı her defasında derse girmek için adeta öğrenciler birbirleriyle yarışmaktadır. Her açıköğretim öğrencisinin eşit eğitim almaya hakkı olduğunu  vurguluyoruz. Kontenjanlı sistemin kaldırılmasını veya kontenjanın yeterli seviyeye kadar yükseltilmesini istiyoruz.

Türk Dili dersi ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi gibi ortak derslerin  2021-2022 ara dönem sınavında bilgisayar sistemiyle 65 soru içerisinden seçkisiz (random) test oluşturulmuştur. Bu sistemde öğrencilere denk gelen soruların zorluk seviyesinin farklı olması, eğitimdeki eşitliği bozduğunu düşünüyoruz. Bu sisteminin kaldırılıp, tüm öğrencilere aynı ve eşit soruların sorulmasını istiyoruz.

Sınav sonuçlarının sadece toplam doğru-yanlış-boş sayısı ve puanı açıklanmaktadır. Biz öğrenciler olarak tüm cevaplarımızı sorular ile beraber görmek, hangi soruda yanlış yapmışız bilmek istiyoruz, bu bizim en doğal hakkımızdır. Sınav sonuçlarında şeffaflık istiyoruz.

 Sınav merkezlerinin birden fazla olması ve birbirinden çok uzak merkezlere yerleştirilmesi konusunda sıkıntı yaşamaktayız. Özellikle kırsal bölgeden sınav için şehir merkezine giden biz öğrenciler, sınav merkezine gidebilmek için defalarca otobüs değiştirmekteyiz. Birbirinden farklı ve uzak sınav merkezlerine gitmekte büyük sıkıntı yaşamaktayız. Sırf bu yüzden sınava katılamayan arkadaşlarımız bile var. Öğrencilerin ikamet adreslerine en yakın sınav merkezlerine yerleştirilmelerini istiyoruz. Ayrıca, sabah ve öğleden sonraki sınavların aynı merkeze yerleştirilmesini istiyoruz.

Değişik nedenlerle açıköğretimde eğitimine devam etmeyi seçen biz öğrenciler, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eğitmen ve yöneticilerinden bu taleplerimiz doğrultusunda değişiklik yapmalarını canı gönülden bekliyoruz. 

48 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.