Petition update

İmza kampanyamıza gelen yanıtı paylaşıyoruz.

WWF-Türkiye

Aug 7, 2015 — Sevgili dostlar,

Bildiğiniz gibi iki ayrı imza kampanyasıyla toplanan 80 binden fazla imzayı Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne teslim etmiştik. Yetkililer, av turizminin durdurulmasını isteyen talebimize bir mektupla yanıt verdi. Mektupta, "...üreme yeteneği düşmüş/düşme başlangıcında özellikle erkek bireyler ile popülasyon dinamiği açısından hastalıklı, sakat ve genetik bozukluğu olan bireyler öncelikle dikkate alınmaktadır" deniyor. Bu konuda farklı düşünüyoruz. Bırakalım bu bireyler doğal yaşamın bir parçası olsun. Hayatta kalabilmek için bu tür zayıf veya yaşlı bireyleri insanlar yerine doğadaki yırtıcılar avlasın. Yaban hayatın kendi dengesini bulmasına fırsat verelim. Üreme yeteneği düşmüş yaban keçisine/karacaya/geyiğe, kurdun/ayının/vaşağın biz insanlardan daha fazla ihtiyacı var. Doğada besin bulamayınca bu hayvanlar insanlarla karşı karşıya geliyor...

Resmi yanıtta, yeterli popülasyona ulaşmış av hayvanlarının avlanmasına izin vererek yaban hayatı kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini; doğal kaynakların turizm amaçlı sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve yöre insanına maddi kaynak yaratma çabalarına da vurgu yapılıyor.

Bu konuda da yorumumuz şöyle: Gönderilen yanıtta söz konusu hayvanların popülasyonlarıyla ilgili net bir rakama rastlamadık. Elde net veriler olmadan herhangi bir yargıya varılamaz. Yöredeki insanlara kaynak sağlanmasına elbette karşı değiliz ancak bu kaynağın doğa koruma çabalarıyla da yaratılabileceğini düşünüyoruz.

Bu görüşlerimizi ilgililere iletmeye devam edeceğiz çünkü av turizmi sadece bu yılla ve söz konusu sayılarla sınırlı değil. Önümüzdeki dönemlerde de aynı sorunu yaşamamak adına, kalıcı envanter çalışmalarının biran önce başlatılmasını, yabani hayvanların avlanması yerine onların yaşatmanın önceliklendirilmesini, başta bozayılar olmak üzere yaban hayvanlarla insanların uyum içinde yaşayacağı bir ortamın yaratılmasını istiyoruz.

Hayvanseverlerin daha güçlü bir birliktelikle sorunun çözümünde yer alması gerektiğine inanıyoruz ve bu konuda birlikte hareket etme çağrısı yapıyoruz.

Tekrar teşekkür ederiz. Konuyu gündeme getirmeye ve gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

WW-Türkiye


Keep fighting for people power!

Politicians and rich CEOs shouldn't make all the decisions. Today we ask you to help keep Change.org free and independent. Our job as a public benefit company is to help petitions like this one fight back and get heard. If everyone who saw this chipped in monthly we'd secure Change.org's future today. Help us hold the powerful to account. Can you spare a minute to become a member today?

I'll power Change with $5 monthlyPayment method

Discussion

Please enter a comment.

We were unable to post your comment. Please try again.