Kampanya Kapatıldı

Şehitlerin evli çocuklarının ikinci iş hakkını kullanabilmesi için yönetmenlik yeniden düzenlensin

Bu kampanya 621 destekçi ulaştı


Malesef, her yıl yüzlerce şehit veriyoruz. Yani, her yıl binlerce çocuk babasız kalıyor, binlerce kişinin evinin direği yıkılıyor. Devlet, şehit ailelerini korumak ve onlara sosyal yardım yapmak için kanunlar çıkarıyor, ama yapılan düzenlemeler sadece bazı şehit yakınlarını kapsıyor. Binlerce mağdur şehit yakını evlerine düşen ateşin yanında bir de bu mağduriyetleriyle bir kat daha üzüntüye boğuluyorlar.

Bitlis Şehit Aileleri Derneği Başkanı olarak, şehit ailelerinin haklarını korumak ve aileler arasında dayanışma ortamı sağlamak için yıllardır birçok faaliyet düzenliyorum. Şehit ailelerinin yaşadığı acıyı ve kanundaki bu düzenleme yüzünden şehit yakınlarının ne büyük dertler yaşadığını iyi biliyorum.

13 Kasım 2012 günü Ankara, Bitlis ve başka şehirlerde şehitlerin evli çocuklarının ikinci iş hakkı başta olmak üzere taleplerimizin dikkate alınması için oturma eylemi yapmaya karar vermiştik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı bizi telefonla arayarak bir ay içinde bu sorunun düzeltileceğine dair söz verdi. Biz de oturma eyleminden vaz geçtik.

Şehit ailelerine verilen ikinci iş hakkının evli çocuklar için de geçerli olacak biçimde kanunun ve yönetmenliğin yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Ayrıca, şehit ailesinin ikinci iş hakkını ailenin seçeceği kişinin kullanabilmesi için şehit ailelerine feragat hakkı tanınması gerekiyor.

Bu hakların tanınmadığı her gün, mağdur olan binlerce şehit ailesi, vatanı için ölen babalarının yükünü de omuzlamak zorunda kalıyor. Müsteşarın verdiği sözü bir an önce tutmasını ve şehit ailelerinin mağduriyetini gidermeyi sağlayacak kamuoyu baskısı ancak senin vereceğin imza ile mümkün olacak.

Milletimizin şehitlerimizin yakınları hakkında çok hassas olduğundan eminim. Hiçbir zaman şehidini, gazisini ve bunların geride bıraktığı birinci derecedeki yakınlarını sahipsiz bırakmayacaktır.

Şehit ailelerinin mağduriyetini gidermek bizim elimizde. İçişleri Bakanlığı ve de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verdiği sözde durmasını sağlamak için kampanyama imzanla destek ver.Bugün seyfettin imzanı bekliyor!

seyfettin apak bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Şehitlerin evli çocuklarının ikinci iş hakkını kullanabilmesi için yönetmenlik yeniden düzenlensin». seyfettin ve imza atan diğer 620 kişiye katıl.