Kampanya Kapatıldı

Üniversiteye Geçiş Sistemi Netleşsin!

Bu kampanya 2.653 destekçiye ulaştı


Her yıl milyonlarca kişi üniversiteye geçiş sınavlarına katılarak geleceklerini belirlemekte. Üniversiteye geçiş sınavları hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda YGS ve LYS üzerinden yapılmaktaydı. Bu yıl alınan bir karar ile YGS ve LYS kaldırıldı. 

Sistem değişikliği maalesef hızlı bir şekilde gerçekleşmedi. Yeni sistemin detayları öğrenciler ile çok geç paylaşıldı. Milyonlarca öğrenci bu süreçte, sınavda ona katkı sağlamayacak derslere çalışarak vakit kaybetti.

Sınav sistemi hakkında detayların paylaşılması ile birlikte öğrenciler yeni sisteme göre tekrar çalışma programlarını düzenlediler ve vakit kaybetmeden çalışmalarına başladılar.

YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç geçtiğimiz günlerde CNN Türk'e yapmış olduğu açıklamada, sistemde değişikliğin yapılmayacağını net bir dille ifade etti, fakat dün alınan bir karar ile sistemde köklü değişiklikler yapıldı. Peki neydi bu değişiklik? Adım adım gidersek;

1- Öğrenciler sürecin başında YGS için Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumlu olduğu için buna göre çalışıyorlardı.

2- Yeni sistemle beraber Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri YGS'nin yerine getirildiği düşünülen TYT'den çıkarıldı.

3- Bu süreçte öğrencilerin motivasyonları oldukça düştü çünkü sınav sisteminin detayları paylaşılana kadar öğrenciler bu derslere çalışmaktaydı.

4- Aradan geçen sürecin sonunda dün (09.11.2017) Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri tekrar sınava dahil edildi.

Yeni sınav sistemi açıklandığından beri yapılan değişikliklerden dolayı öğrenciler sürekli çalışma programlarını değiştirmekte. Bu durum öğrencilerin motivasyonunu oldukça düşürmekte.

Yapılan son değişiklikler ile yeni sistem tekrar YGS LYS sistemine benzetildi. Peki yeni sistem açıklanırken kötülenen eski sisteme tekrar neden dönülüyor?

YÖK'ten talebimiz yeni sınav sistemi üzerine artık köklü değişikliklerin yapılmamasından yana. Milyonlarca öğrencinin motivasyonu her açıklamanın ardından bozulmakta.

Lütfen yeni sınav sistemi hakkında tüm detayları artık bizimle paylaşın ve artık bir şeyleri değiştirmekten vazgeçin. 

En önemlisi ise derslerin katsayılarından farklılık olacak mı? Bölümlerin puan türleri ne olacak? Bunları bizimle paylaşın. Öğrenciler çalışma stratejilerini buna göre geliştirmekte.

Oyun oynanırken kurallar değişmez!

 Bugün yks_rehberlik imzanı bekliyor!

yks_rehberlik . bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Üniversiteye Geçiş Sistemi Netleşsin!». yks_rehberlik ve imza atan diğer 2.652 kişiye katıl.