Üniversitelere Yerleştirmede Yeteneğe Dayalı Sistem Uygulansın

Üniversitelere Yerleştirmede Yeteneğe Dayalı Sistem Uygulansın

Başlama tarihi:
6 Mart 2022
Muhatap:
İmzalar: 88Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Merhabalar,

Biliyorsunuz ki ülkemizde 2018 yılından beri üniversitelere yks adlı sınavla öğrenci alınıyor. Ancak bu sistem öğrencilerin ilgi alanları üzerine çalışmalarını ve sosyal hayatlarını ciddi seviyede engelliyor. Bu projede ise amacımız öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarabilicekleri bir sınav sistemiyle üniversitelere yerleşmelerini sağlamak.

Çözüm Önerilerimiz:

  • Tyt ve Ayt sınavları tamamen kaldırılmalıdır.
  • Öğrencilerin üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken aşağıdaki maddeler dikkate alınmalıdır:
  1. Lise Döneminde Öğrencinin Kendi Alanıyla İlgili Okul Notları     Öğrenci üniversite tercihinde bulunurken seçtiği bölüm ile alakalı derslerden aldığı okul notları üniversite yerleştirme puanı hesaplanırken etkili olmalıdır.
  2. İngilizce Yeterlilik Sınavı    Öğrenci liseyi bitirdiğinde bir ingilizce yeterlilik sınavına girmeli ve burdan aldığı puan üniversite yerleştirme puanı hesaplanırken etkili olmalıdır.
  3. Lise Döneminde Öğrencinin Kendi Alanıyla İlgili Yaptığı Projeler    Öğrenciler lise dönemindeyken yılda bir defa devlet tarafından sağlıktan mühendisliğe her türlü alanda yarışmalar düzenlenmeli ve öğrencilerin burdan aldıkları puanlar üniversite yerleştirme puanı hesaplanırken etkili olmalıdır.

 

 

Hemen destekle
İmzalar: 88Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle