Yks Tarihine Dokunma

Yks Tarihine Dokunma

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
ÖSYM ve tarafına Işıl Fındıkoğlu bu kampanyayı başlattı

Yks (üniversitesi sınavı) Corona sebebi ile 25-26 Temmuza çekildi. Ardından öğrencilerin bunca zaman harcadıkları emekler yok sayılarak birçok konu çıkarıldı. Bu sürecin 2,5 milyon öğrenci ve aileleri üzerindeki psikolojik etkileri yok sayıldı. 

Şimdi ise bunca zaman toparlanamayan ekonomiyi toparlamak için yaz turiziminin artmasını sağlamak amaçlı ki bu gidişatla ne yaparlarsa yapsınlar artış sağlanamıcak Yks sınavı Haziran ayının son haftasına çekilme kararı alınıyor ve bundaki en büyük etken turizim. 

2,5 milyon öğrencinin geleceğinin karartılması kimsenin umrunda değil. Öğrencilerin psikolojisini anlamanız için şöyle bir örnek verebilirim sınavın başında sürenin 60 dakika olduğu söyleniyor ama yarım saat sonra 5 dakikanız kaldığı söyleniyor.  Öğrencinin emeğini hiçe sayarak alınacak bu kararın ÖSYM’in “Emeğiniz, emanetimizdir.” sloganıyla taban tabana zıt olduğunu hatırlatmak isterim.

O öğrencilerden biri olarak söyleyebilirim ki stres ve psikolojik bozukluklar hat safada. Ve çok üzülerek eklemeliyimki sınavın erkene çekilmesi durumunda birçok gencecik insanın intihar haberleri gelecek bunun sorumlusuda yalnız kararı alanlar ve alınması için baskı yapanlar olacak. 

2,5 milyon ve ebeveynlerin sosyal mesafe olmadan buluşacağı bir ortamda corona vakalarının tekrardan çok hızlı bir artışa geçeceği tahmin edilebilir bir gerçek. 
 
Ancak yeterince tepki gösterilirse bunlar önlenebilir. Her şey için çok geç olmadan bu karardan geri dönülmesi yönünde adım atılması için yardımız hayati önem taşıyor. 

Saygılarımla. 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.