Çorum Ormanlık Alanda Kurulan Taş Ocağı Kaldırılsın

Çorum Ormanlık Alanda Kurulan Taş Ocağı Kaldırılsın

632 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: ebru eker

 

     Çorum'da dağ köyü olan Burunköy de meşe ağalarının olduğu ormana taş ocağı kuruldu.50 yıllığına kiralandığı soylenen taş ocağı doğaya ciddi sekilde zarar vermekte ve geri dönüşü olmayan  büyük tahribata neden olmakta.Normal şartlar da ormanda meşe kesimi dahi yasakken taş ocağına nasıl izin verilmiş olabilir ?

     Taş ocağının faaliyeti sonucu  oluşan tozlar insanlar ve bitkiler üzerine olumsuz etkiler yapıyor. Bu hava kirleticiler bitki örtüsünün ve ekili alanların zarar görmesine neden oluyor .Taş ocaklarından çevreye verilen atık maddeler cevreddeki bitki örtüsüne, toprak yapısına ,havaya,suya ,tarım alanlarına ve canlı habitatlarına zarar veriyor.

     Yapılan patlatmalar doğal dengeyi ,su yollarını bozuyor ve suyu kullanılmaz hale getiriyor.Köy halkı çoğu kez köy meydani ve musluklardan akan suyu kullanamamakta.

     Taş ocağının bir diğer büyük sorunu tozlanma .Tozu engellemek için her ne kadar filtreden bahsedilse de çok az kullanılıyor ya da hiç kullanılmıyor .Açığa çıkan toz bitkilerin çiçeklenme döneminde döllenemiyor ,solunum yapmıyor ve meyve sayısında düşüş gözleniyor.  

        Sürekli köyün ortasından tarlaların yanından kamyonlar geçmekte. Yolda yürümesi de doğa içinde huzur ile oturmakta imkansız hale geldi.Hafta sonları şehrin gürültüsü ve stresten uzak olarak zamanımızı doğa da geçirelim diye gittigimiz evlerimize önünden sürekli  kamyon geçmesi şehir hayatının gürültüsünü aratmıyor. 

    Herşeyden öte ;

50 YIL SONRA ORMAN KALMAYACAK.TÜM YEŞİL DOĞA GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE YOK OLUYOR !!!!

......Sizin imza katkınız ile taş ocağını doğadan kaldırmamıza yardım et......

 

632 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.