Çocukların sırtındaki yükü almak bizim elimizde. Çocuk işçiliğine dur de.

Çocukların sırtındaki yükü almak bizim elimizde. Çocuk işçiliğine dur de.

Başlama tarihi:
5 Haziran 2022
Muhatap:
İmzalar: 9.547Sonraki Hedef: 10.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ümmü kınık

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre, dünyada 152 milyon çocuk işçi var. Bu çocukların 70 milyonu tehlikeli işlerde ölümle burun buruna çalışıyor. Maalesef Türkiye’de durum çok farklı değil. TUİK verilerine göre, ortalama 5 çocuktan 4’ü kayıt dışı olarak işgücü piyasasına katılmış durumda. Çocuk işçiliği sorununun çözümü için kapsamlı politikalar oluşturulmalı ve acilen uygulanmaya başlanmalıdır. 

Türkiye’de çocuk işçiliği için pek çok yasal düzenleme ve uluslararası anlaşmalar olsa da bu sayılar pandemide daha da arttı. Denetim eksikliği, kayıt dışılık ve ucuz iş gücü gibi sebeplerden dolayı artan çocuk işçi sayısının yaz aylarında 5 milyona yaklaştığı tahmin edilmektedir. 

Türkiye’de ve dünyada büyük bir sorun olan çocuk işçiliği, çocukların eğitimi yarıda bırakmasının, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde sorunlara yol açmasının yanı sıra ölümlere de sebep olmaktadır. Yalnızca Türkiye’de, 8 yılda 513 çocuk işçi ölümü kayda geçmiştir. 

  • Çocukların hak ettikleri özgür yaşamı onlara sunmak bizim elimizde.
  • Hane gelirine katkı sağlamak için çalışan bir çocuğun sırtındaki yükü almak bizim elimizde.
  • Eğitimlerine ara vermeden devam etmeleri ve hepimizin geleceği olan çocukları korumak bizim elimizde. 

Bu yüzden bir an önce çocuk işçiliğinin durdurulmasına yönelik kapsamlı politikalar oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Çocuklarımız için hepinizi harekete geçmeye ve kampanyayı imzalayıp paylaşmaya davet ediyorum. 

Çocukların haklarını ve yaşamlarını korumak için siz de imzalayın. 

Hemen destekle
İmzalar: 9.547Sonraki Hedef: 10.000
Hemen destekle