COVID-19 salgının sürecinde ortaya çıkan eldiven ve maske kirliliğini önleyelim!!

COVID-19 salgının sürecinde ortaya çıkan eldiven ve maske kirliliğini önleyelim!!

Başlama tarihi:
22 Haziran 2020
İmzalar: 5Sonraki Hedef: 10
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

COVID-19 salgını ile birlikte hijyenin önemi tekrar tekrar vurgulanmış ve el yıkamanın detayları bile yeniden aktarılmıştır. Temel hijyen kurallarının bile yeniden vurgulandığı salgın döneminde maalesef  denizlerimiz ve sokaklarımız  çevreye duyarsızca atılan maskeler ve eldivenler ile dolmuştur. Hijyen yetersizliğinin hayatımıza mal olabileceği vurgulanırken bu şekilde bir vurdumduymazlık sergilenmesi çok çelişkilidir. Bu durum hepimizin sağlığını tehlike altına sokmaktadır.COVID-19 yeni bir tür çevre kirliliğinin başlangıcı olmuştur.

"Yere atıldığı zaman, atılan maskenin üzerinde yeterli miktarda virüs yükü varsa tutan kişiyi kontamine edebilir ve hastalandırabilir.'' Maskelerimizi ve eldivenlerimizi çıkardıktan sonra kesinlikle yola direkt atmayalım. Sonuçta evlerinizden çıkıyorsunuz, lütfen mümkünse bir poşet alıp o poşetin içine atın. Atarken de yanlarından içe doğru kapayıp öyle atalım. Çünkü böylece içerideki virüs partiküllerini en azından dışarıya bulaştırmamış oluyorsunuz. Kesinlikle kapalı çöp kutularına atalım.Atılan poşetleri yırtılmayan cinste olan çöp posetlerinden seçelim ve atıldıktan 72 saat sonra çöplere atalım.  Biz hep 'evden çıkmayalım, toplumu koruyalım, hijyen kurallarına uyalım' diyoruz ve bunu yapmaya çalışıyoruz ama ortalıktaki bu görüntü gerçekten bizim için toplum sağlığını korumak açısından çok ciddi risk olacaktır" bireysel olarak yapabileceklerimiz bunlar iken bu ciddi konunun toplumsal ve kurumlarca da ele alınması hayati önem taşımaktadır.Bu nedenle bir imza kampanyası başlatmak istiyoruz.

Bu nedenle ülkemizdeki her belediyenin yeterli imkanlar sağlanarak öncelikle bu atıkların tüm belediyelerce kimyasal atık olarak tanımlanmasını, bu nedenle bu atıklar için özel ve kapaklı tek tip tek renkte çöp kutuları sağlanmasını arz ediyoruz. 

Tüm belediyelerin Sıfır Atık Biriminden seçilen, tulum, çift kat maske ve eldiven giyen, atıkları toplamak için uzun mandallı çubuklar kullanan personele, üç tekerli bisikletler temin edilerek sokaklarda kullanılmış maskeleri bisikletin arkasına monte edilen ve üst düzey izolasyon sağlanan kapalı kutuda biriktirmek üzere çevre ve toplum sağlığına önemli katkı sağlayan ekipler oluşturulmasını arz ediyoruz.

Ürünlerin tasarlanmasındaki değişikliklerin de önemli bir yarar sağlayabilir.Örneğin Çin'den ithal edilen maskelerde uzmanlara göre kat kat, birçok farklı malzeme var ve bu durum geri dönüşümü zorlaştırıyor.Ürünlerin aynı polimer türünden yapılmasıyla, bunların daha kolay takip edilebilir ve yukarıda bahsettiğimiz kapalı çöp kutularında toplandıktan sonra,dezefekte edilip, geri dönüştürülebilir.Geri dönüşüm konusunda kısa vadede etkili sonuçlar alınamayacağı bir gerçektir fakat uzun vadede alınan önlemler bize daha az salgın riski ve daha temiz bir çevre bırakacaktır. Bakanlığımız tarafından eldiven ve maske üreten yetkili firmalara ürünlerin aynı polimer türünden yapılması konusunda genelge yayınlamasını arz ediyoruz. 

Bu yeni tip ve çok tehlikeli çevre kirliliği konusunda ülke genelinde  belediyelerin tek tip mücadeleye geçmesini ve yukarıda bahsettiğim önlemlerin alınmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan arz ediyoruz.

 

Hemen destekle
İmzalar: 5Sonraki Hedef: 10
Hemen destekle