Türkiye'deki Binalar Depreme Dayanıklı Olsun

Türkiye'deki Binalar Depreme Dayanıklı Olsun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafına Elif Özcan bu kampanyayı başlattı

Türkiye'deki binaların yüzde 45'i depreme dayanıksız!

Kampanyama yukarıdaki cümleyle başlayarak umarım durumun ciddiyetini belirtebilmişimdir. Peki sorum şu Türkiye olası bir depreme ne kadar hazır?

Binaların dayanıklılık konusunda incelenmesi için önemli testlerin yapılması gerekiyor. Testlerden geçen binalar ise depreme dayanıklı statüsünde yer alıyor. Depreme dayanıklı bina belirleme yöntemleri arasında birinci sırada binanın yaşının kontrol edilmesi geliyor. Yeni deprem yönetmeliğine göre inşa edilen binalar daha sağlam olurken eski dönemlerde inşa edilmiş yapıların risk barındırdığını söyleyebiliriz. Bazı bina sahipleri bu risk barındıran eski yapıları çeşitli tadilatlarla sağlam görünüme kavuşturmaya çalışırken unuttukları bir şey oluyor. Bir yapının yaşı ilerledikçe depreme dayanıklılığı azalıyor. Şimdilerde deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen yapılarda depreme dayanıklı bina imkanının ortaya çıkması daha avantajlı oluyor. Çünkü bu yapıların inşa edilirken gerekli kurumlar tarafından denetlendiği için denetlenmemiş yapılar kaçak durumda bulunuyor. Dayanıklılığı arttıran konuların başında ise binanın inşa edildiği zemin geliyor. İnşaat sırasında binanın bulunduğu zemine göre uygun temel koşullarının oluşturulması ya da koşullar uygun değilse bu zemine bina inşa edilmemesi gerekiyor. Ayrıca binaya sonradan kaçak kat çıkılması, asansör yapılması gibi bina projesinde yer almayan uygulamaların yapılması güvenlik sorunları doğurabiliyor Binadaki rutubet durumu da önemli bir husus. Özellikle bodrum kattaki rutubet binanın taşıyıcı sistemlerine zarar verebiliyor.

17 Ağustos Depremi'nde 133.683,Van Depremi'nde 2262 bina çökmüş ve insanlar hayatını kaybetmiştir. Daha sayamadığım birçok depremde de yüzlerce bina çökmüş insanların hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Durum buyken bu konu için alınan tedbirlerin artırılması, binaları kuralına uygun inşa etmeyen kişilere durumun ciddiyetine uygun ceza verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.