Depozito sistemi ertelenmesin, hemen yürürlüğe girsin

Mücadele alanı:İklim Krizi

Depozito sistemi ertelenmesin, hemen yürürlüğe girsin

Başlama tarihi:
2 Şubat 2022
İmzalar: 5.572Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Bengü Mete

Her gün binlerce ton atık, çöplüklerin yolunu tutuyor. Çoğunlukla ambalajların oluşturduğu bu atık yığınını önemli ölçüde azaltmak adına cam, metal ve plastik içecek ambalajlarını depozito sistemi ile geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmak ve çevre kirliliğini azaltmak mümkün.

1 yıllık ertelemenin ardından 1 Ocak 2022'de vatandaşların da katılımına açılarak devreye girmesi beklenen depozito iade sisteminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tekrar ertelenerek bu sefer 2023 başında vatandaşların katılımına açılması gündemde. Buna izin veremeyiz!

Her gün doğaya karışan tonlarca atık havamızı, suyumuzu, toprağımızı zehirliyor. Özellikle petrokimya türevi olan plastik atıklar doğru bertaraf edilmediğinde büyük ölçüde karbondioksit gazı atmosfere salınıyor ve iklim krizini derinleştiriyor. Ülkemiz, Akdeniz'i plastik atıklarla en çok kirleten ülkelerden biri. Depozito sistemi 1 Ocak 2021 itibarıyla uygulamaya koyulacaktı, 1 defa ertelendi ve şimdi tekrar ertelenmesine izin veremeyiz. 

Geri dönüşüm eğiliminin yetersiz olduğu ülkemizde depozito iade sistemi, hem bizlerin hem diğer canlıların sağlığını korumak, kirliliği ve karbon ayak izimizi azaltmak adına en etkili çözüm önerilerinden biri. Sonra olmaz, şimdi harekete geçmeliyiz! Depozito sistemi ertelenmesin, hemen vatandaşın da katılabileceği şekilde uygulamaya koyulsun!

Hemen destekle
İmzalar: 5.572Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle