BİR EVLAT ANASIZ KALDI, CENNETİ AYAKLARININ ALTINDAN GİTTİ. SADECE ADALET İSTİYORUZ

BİR EVLAT ANASIZ KALDI, CENNETİ AYAKLARININ ALTINDAN GİTTİ. SADECE ADALET İSTİYORUZ

6.232 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü ve tarafına Evrim Levent TANRIKUT bu kampanyayı başlattı

BİR EVLAT ANASIZ KALDI, CENNETİ AYAKLARININ ALTINDAN GİTTİ. SADECE BAŞKA CANLAR YANMASIN, OCAKLAR SÖNMESİN, ADALET YERİNİ BULSUN İSTİYORUZ.

Reyhan Zeybek’in boyun fıtığı vardı. Daha öncede doktor ve ailesi ameliyat olmasını istiyor ama Reyhan Zeybek sanki olacakları bilir gibi ameliyattan sürekli kaçıyordu. Aslında olacağı ameliyat çok basit bir operasyondu ve riski yoktu. Ameliyatını gerçekleştirecek Dr.Öğr.Üyesi A.B.A “Yatmana bile gerek yok. Operasyondan sonra evine gidersin.” demişti. Reyhan Zeybek kendisini türk hekimlerine emanet ederek Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Araştırma Hastanesinde ameliyat olmaya razı oldu.

3 Nisan 2019 09:00’da ameliyata giren Reyhan Zeybek normal şartlarda 30 dakika içinde ameliyattan çıkması gerekirken saat 11:99 oldu ve ameliyattan çıkamadı. Reyhan Zeybeğin oğlu Seyfettin ters giden birşeyler olduğunun farkına vardı. Saat 14:00’I gösterirken ameliyata girmeyen başka bir doktor aile’nin yanına gelerek “Ameliyatta ödem oluştu, alt kısım ne yazık ki kısmi felç oldu. İkinci ameliyata almamız gerekli” dedi ve aile “Yeterki yaşasın gerekirse felç olsun biz bakarız” dedi ve ikinci ameliyat için izin verdiler. Fakat ne yazık ki her ameliyat öncesi çekilmesi gereken MR ikinci ameliyat öncesi çekilmedi!

Aile endişe içinde hastanede beklemeye devam etti. Ameliyat sürerken bir açıklama gelmemesi, sürecin ne zaman biteceğinin belirtilmemesi aileyi hastanede perişan etti. Saatler 18:00’ı gösterirken Reyhan Zeybek ameliyattan çıktı ve doktor “Buradaki şartların müdahele için yetersiz olduğunu, hastanın acilen Ankara Gata’ya sevk edilmesi gerektiğini.” söyledi. Aile’nin kabulünden sonra sevk işlemleri için GATA ile konuşuldu ve ne yazık ki Gata’ya tüm detaylar aktarılmadı. Burada “yalan söylediler” demek istemiyorum çünkü bir doktor’un sorumluluğu kendi üzerinden atmak, hasta buradan bir an önce gitsin mantığında bir yalan söyleyeceğine inanmak istemiyorum.

Reyhan Zeybek Gata’ya sevk edildiğinde gerçeklerle yüzleşildi. Hasta’nın değil belden aşağısının felç olması doğru düzgün solunum bile yapamadığı ortaya çıktı. Gata hastanın geçirdiği ikinci ameliyatın MR’ına bakmak istedi ama ortada bir MR yoktu. Hasta ölmek üzereydi ve GATA’nında eli kolu bağlanmıştı. Gata’da ki doktorlar “Hastanın biz bu şekilde olduğunu bilseydik asla ordan buraya gelmesini kabul etmezdik.” Dediler. Kısaca aile gibi GATA’ya da doğru(!) bilgi aktarılmamıştı.

Çanakkale’de geçirdiği operasyonda Merkez solunum damarına zarar verilmiş, bu durum toplanmak için aceleyle ikinci ameliyata MR çekilmeden alınmıştı. Hata üzerine hata yapılmış, ne aile’ye ne Gata’ya doğru bilgi verilmemişti. Ortada doktordan kaynaklanan bir hatalar zinciri olduğu kesindi.

Ne yazık ki Gata’da Reyhan Zeybek defalarca hayata döndürülmeye çalışılsada naciz bedeni yapılan tüm müdahhalelere rağmen yanıt vermeyerek  4 Mayıs günü artık daha fazla dayanamadı ve Hakk’ın rahmetine kavuştu.

BİR İMZADA SEN AT ADALET YERİNİ BULSUN

Evet doktorlarda bir insan. Kimi zaman bir çok hastayı ölümden döndürüyor. İnanıyoruz ki bu doktorda mutlaka geçmişte çok başarılı operasyonlar yapmıştır. Fakat burada cevaplanması gereken bazı sorular var. Bu soruların cevaplarını ancak bu doktor en kısa sürede adalet karşısına çıkarsa cevap bulabiliriz.

SORU 1 – Çok basit bir operasyon olduğu için ameliyatı araştırma hastanesinde görev alan öğrencilerden biri yapmış olabilir mi? Bu soru bir çok kişi tarafından gündeme getirildi.

SORU 2 – Hiç bir riski olmadığı belirtilen, 30 dakika sürüp 1-2 saatte taburcu olabileceği bir operasyonda eğer öğrenciler ameliyatı gerçekleştirmediyse doktor nasıl bir hata yapmış ve hastayı felç bırakmıştır?

SORU 3 – Aile ilk ameliyattan sonra felçi kalmasını kabul ettikten sonra neden tekrar acele ikinci ameliyata alınmıştır? İlk ameliyatta acaba solunumla ilgili ciddi sıkıntlar oldu ve bu aileden gizlendi mi? Aile felçi olmasını kabul etmiş, doktor hayati bir sorunun olmadığını söylemiş. İkinci ameliyatta ne olduda hasta bu duruma geldi? Aile “Felçten kurtarın Anneme felçli bakamayız” demiş olsa bunun üzerine tüm riskler alınarak ameliyata girilseydi bu durum zaten sorgulanamazdı. Fakat aile “Annemizin hayati bir sıkıntısı yok diyorsunuz biz felçli olsun bakarız.” dedikten sonra 6 saat neyin operasyonu yapıldı?

SORU 4 – İkinci ameliyattan önce neden MR çekilmedi?

SORU 5 – GATA’ya neden doğru bilgi verilmedi?

Zeybek ailesi sadece ama sadece ADALET ARIYOR, bu soruların CEVAPLARINI ARIYOR. Zeybek ailesi “ bizim canımız yandı  başka canlarda yanmasın” diyor. Sizde başka canlar yanmasın istiyorsanız sesimizi duyurmak için bir imzada siz atın!

 

6.232 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.