Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi

778,592 supporters

  Started 3 petitions

  Petitioning Turkiye Buyuk Millet Meclisi

  Wir geben die Istanbul Konvention nicht auf!

  English   French   Italian  Turkish Wir sind die We Want to Live Initiative. Mit dieser Petition fordern wir die türkische Regierung als Unterzeichnerin der Istanbul Konvention dazu auf, ihren Verpflichtungen zur Verhinderung von Gewalt gegen Frauen nachzukommen. Während diese Konvention zum Schutz von Frauen noch nicht ordnungsgemäß umgesetzt wurde, zog sich die Türkei mit einem Dekret des Präsidenten vollständig zurück. Während sich die Türkei von einer Konvention zum Schutz der Frauen zurückzieht, werden Frauen getötet,werden Frauen gefoltert,Und die Morde werden gedeckt. Wir akzeptieren die Entscheidung der Türkei nicht, sich einfach aus der Verantwortung zu ziehen! Wir fordern weiterhin eine ordnungsgemäße Umsetzung! Was ist die Istanbul Konvention?Das Istanbuler Übereinkommen, dessen offizieller Name das „Übereinkommen des Europarates zur Verhütung und Bekämpfung von Gewalt gegen Frauen und häuslicher Gewalt“ ist, verpflichtet die Unterzeichnerstaaten zum Schutz von Frauen vor allen Arten von Gewalt, zur Verhinderung von Diskriminierung und zur Gewährleistung von Gleichstellung durch Ermächtigung von Frauen. Das erste Unterzeichnerland dieses Vertrags ist die Türkei.Infolge des großen Kampfes für Frauenorganisationen in der Türkei im Rahmen des Übereinkommens, wurde 2012 der konkrete Schritt Nr. 6284 erlassen: Familienschutz und das Gesetz zur Verhütung von Gewalt gegen Frauen.Wie Sie sehen, gibt es ein Gesetz, das die Rechte von Frauen, die männlicher Gewalt ausgesetzt sind, sehr wirksam schützen kann. Wir geben die Istanbul Konvention nicht auf und werden weiter für ihre Umsetzung kämpfen.Bitte unterschreiben und teilen. Sowohl für die Umsetzung des Gesetzes als auch für Frauen, um sich ihrer Rechte bewusst zu werden.

  Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi
  951,401 supporters
  Petitioning Turkiye Buyuk Millet Meclisi

  İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun Uygulansın! #İstanbulSözleşmesiYaşatır

  İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleyebilemek için kabul edildi. Kadınları koruyan bu yasa zaten gerektiği gibi uygulanmazken, şimdi bir de tamamen kaldırılması gündemde. İstanbul Sözleşmesi tartışılırken:Kadınlar hayatını kaybediyorEziyet edilerek öldürülüyorKadın cinayetlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor Bu kampanyayla yasanın kaldırılması tartışmalarının sona ermesini ve etkin bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 nolu yasanın içeriğinden haberdar değilseniz, lütfen kampanya metnini okumaya devam edin. Çünkü yasayla kadınlara tanınan haklar, tüm kadınlar için yaşamsal önem taşıyor. Kampanyayı imzalayıp paylaşarak, hem var olan haklarımızı talep edebilir hem de bu haklardan haberdar olmayan kadınlara bu kampanyanın ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Var olan ama etkin şekilde uygulanmayan 6284 nolu yasa kadınlara aşağıdaki hakları tanıyor:● Kadının ve çocukların, bulunduğu veya başka bir ilde bulunan sığınma evine yerleştirilmesi,● Hayati tehlike olması halinde geçici koruma (yakın koruma) verilmesi,Şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılması ve şiddete maruz kalan kadının konut, okul, işyeri gibi adreslerinize yaklaşmasının engellenmesi,● Şiddet uygulayanın telefon, mail, sosyal medya gibi iletişim araçlarıyla rahatsız etmesinin engellenmesi,● Şiddete uğrayan kadının adresinin herhangi bir kurumda görünmemesi için gizlenmesi,● İşyerinin değiştirilmesini,● Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini (Polis ve jandarma olarak görev yapıyor dahi olsa),● Geçici maddi yardım bağlanması,● Kadının oturduğu eve aile konut şerhi konulması,● Geçici velayet ve tedbir nafakası,● Kimlik ve ilgili diğer bilgilerinizin değiştirilmesi talep edilebilir,● Ayrıca kadın sigortalı değilse ya da sigorta prim borcu olsa dahi koruma kararının geçerli olduğu süre boyunca, sağlık hizmetlerinden sigorta kapsamında yararlanabilir ve ilaçlarınızı sigorta kapsamında alabilir. Yukarıda gördüğünüz gibi, aslında erkek şiddetine uğrayan kadınların haklarını korumak için çok etkili olabilecek bir yasamız var. Ancak maalesef uygulanmadığı için her yıl çok sayıda kadın katlediliyor. Bu yasanın uygulanması için sonuna kadar sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.Lütfen siz de imzalayın ve paylaşın. Hem yasanın uygulanması, hem de kadınların haklarından haberdar olmaları için. NOT: İstanbul Sözleşmesi nedir? Resmi adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi, İmzacı devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler getiriyor. Bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke Türkiye. Türkiye’de Sözleşme kapsamında kadın örgütlerinin büyük mücadeleleri sonucunda atılan somut adımlardan biri 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dur.

  Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi
  1,055 supporters
  Petitioning Turkiye Buyuk Millet Meclisi

  İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz, Vazgeçmeyeceğiz! #İstanbulSözleşmesiYaşatır

  English   French   Italian  German İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleyebilemek için kabul edildi. Kadınları koruyan bu yasa zaten gerektiği gibi uygulanmazken, şimdi bir de Cumhurbaşkanlığı kararıyla kaldırıldı. İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı için: Kadınlar hayatını kaybediyorEziyet edilerek öldürülüyorKadın cinayetlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor Türkiye, bu sözleşmeye tekrar taraf olmalıdır ve etkin bir şekilde gerekleri uygulanmalıdır.  Sözleşmeye taraf olmak ve gereklerinin uygulanması için sonuna kadar sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.Lütfen siz de imzalayın ve paylaşın. Hem yasanın uygulanması, hem de kadınların haklarından haberdar olmaları için. NOT: İstanbul Sözleşmesi nedir? Resmi adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi, İmzacı devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler getiriyor. Bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke Türkiye. Türkiye’de Sözleşme kapsamında kadın örgütlerinin büyük mücadeleleri sonucunda atılan somut adımlardan biri 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dur. Var olan ama etkin şekilde uygulanmayan 6284 nolu yasa ise kadınlara aşağıdaki hakları tanıyor:● Kadının ve çocukların, bulunduğu veya başka bir ilde bulunan sığınma evine yerleştirilmesi,● Hayati tehlike olması halinde geçici koruma (yakın koruma) verilmesi,Şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılması ve şiddete maruz kalan kadının konut, okul, işyeri gibi adreslerinize yaklaşmasının engellenmesi,● Şiddet uygulayanın telefon, mail, sosyal medya gibi iletişim araçlarıyla rahatsız etmesinin engellenmesi,● Şiddete uğrayan kadının adresinin herhangi bir kurumda görünmemesi için gizlenmesi,● İşyerinin değiştirilmesini,● Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesini (Polis ve jandarma olarak görev yapıyor dahi olsa),● Geçici maddi yardım bağlanması,● Kadının oturduğu eve aile konut şerhi konulması,● Geçici velayet ve tedbir nafakası,● Kimlik ve ilgili diğer bilgilerinizin değiştirilmesi talep edilebilir,● Ayrıca kadın sigortalı değilse ya da sigorta prim borcu olsa dahi koruma kararının geçerli olduğu süre boyunca, sağlık hizmetlerinden sigorta kapsamında yararlanabilir ve ilaçlarınızı sigorta kapsamında alabilir.

  Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi
  951,391 supporters