Bilgi Üniversitesi @BilgiOfficial: @Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç!
 • Petitioned Elvan Omay

This petition was delivered to:

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Direktörü
Elvan Omay
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mütevelli Heyeti Başkanı
Rifat Sarıcaoğlu

Bilgi Üniversitesi @BilgiOfficial: @Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç!

  1. Kamusal Sanat Mirası
  2. Petition by

   Kamusal Sanat Mirası

   Istanbul, Turkey

for English please follow this link: http://change.org/laureateistanbul

İstanbul’un kültür-sanat ve eğitim platformu olma vaadiyle açılan santralistanbul, Çağdaş Sanat Müzesi'nin kapatılmasının ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi sanat koleksiyonunu müzayedede satışa çıkardı. 2007’de açıldıktan sonra, Paris’teki Centre Pompidou, Karlsruhe’deki ZKM ve Leon’daki MUSAC gibi kurumların sergilerine ev sahipliği yapan ve Türkiye sanat tarihine dair Modern ve Ötesi gibi kapsamlı sergiler düzenleyen santralistanbul, Çağdaş Sanat Müzesi koleksiyonunun dağılmasına izin vererek kamu mirasına ihanet ediyor.

17 Şubat 2013’te Sofa Otel’de gerçekleştirileceği duyurulan müzayedeyi düzenleyen Maçka Mezat, aralarında santralistanbul’un da bulunduğu koleksiyonların kaynağına dair bir açıklamada bulunmazken, satışı şu şekilde tanıtıyor: “150 adet eserden oluşan ve hemen her sanat disiplininden örnekler taşıyan özel koleksiyonların müzayedesi, Türk modern ve çağdaş güzel sanatlarının çok önemli yapıtlarını içermektedir.”

Türkiye’deki yakın sanat tarihinin önemli bir kesitini barındıran bir üniversite koleksiyonundaki sanat eserlerini özel koleksiyonlara teslim etme kararının etik boyutunu tartışmak gerekiyor. Bu koleksiyon, kamuya açık bir müzenin hem güvenli bir emanetçi olacağı hem de üniversite bünyesinde akademik araştırmalara imkan tanıyacağı vaatleri doğrultusunda oluşturuldu. Bahsedilen vaatlerin hiçbirini yerine getirmeyen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin, koleksiyonu ikinci el piyasaya çıkarması basit bir satış işleminden ibaret değildir; aksine, Türkiye’nin kamuya ait sanat mirasına yapılan bir saldırı niteliği taşımaktadır.

Bilgi Üniversitesi yönetimi bu kararından vazgeçinceye kadar kamuoyu oluşturmak suretiyle direneceğimizi ilan ederiz.

Recent signatures

  News

  1. Bağış eserler satılmayacak

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer
   Gmail: Email from Google

   10+ GB of storage, less spam, and mobile access. Gmail is email that's intuitive, efficient, and useful. And maybe even fun.

  2. Reached 3,000 signatures
  3. Santralistanbul’a nasıl güvenilecek?

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   http://www.yesilgazete.org/blog/2013/02/11/santralistanbul%E2%80%99a-nasil-guvenilecek/

   Kamusal Sanat Mirası ise “müze koleksiyonlarından eserlerin çıkarılması sıkça yapılan bir işlemdir; ancak bu işlem belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilebilir” diyor. Açıklamada, Bilgi Üniversitesi bildirisinde verilen müze örneklerinden Guggenheim ve MoMA New York’un da üyesi olduğu, Modern ve Güncel Sanat Müzeleri ve Koleksiyonları Uluslararası Komitesi CIMAM’ın 10 Kasım 2009’da kabul ettiği ve Haziran 2011 yeniden düzenlediği, ‘Modern ve Güncel Sanat Müze Koleksiyonlarında Eserin Elden Çıkarılması Hallerinde Takip Edilmesi Gereken Genel İlkeler’ belgesi hatırlatılıyor.

   Santralistanbul'a nasıl güvenilecek? | Yeşil Gazete

   Kamusal Sanat Mirası, koleksiyonunun satışı nedeniyle geçtiğimiz günlerde bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının metninde santralistanbul'un koleksiyonunun dağılmasına izin vererek kamu mirasına ihanet ettiği belirtildi. 8 Şubat'ta verilen yanıtta ilgi, eleştiri ve taleplerin memnuniyetle karşılandığını, fakat taleplere olumlu yanıt verilmeyeceği ifade edildi.

  4. Galerist'ten uyarı!

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   http://www.facebook.com/pages/GALERIST/139630972720795

   Uyarı; Maçka Mezat Müzayedesi Hakkındadır.

   Maçka Mezat tarafından 17 Şubat Pazar günü düzenlenecek müzayedede satışa çıkarılacak Nil Yalter'in 'Başsız Kadın' isimli videosu, eser edisyonu olarak kabul edilmeyen ve parasal değer taşımayan bir sergileme kopyasıdır. Eser 2007 yılında "Modern ve
   Ötesi" isimli sergi sebebiyle Santral Istanbul koleksiyonuna sanatçı
   tarafından gösterim amaçlı olarak bağışlanmıştır.

   GALERIST

   2001 yılında kurulan Galerist, İstanbul'un iki farklı mekânında hem yerel hem uluslararası...

  5. Haraç mezat satış beklemiyorduk!

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   http://gundem.milliyet.com.tr/harac-mezat-satis-beklemiyorduk-/gundem/gundemdetay/06.02.2013/1665148/default.htm

   Santralistanbul koleksiyonunu satışa çıkaran Bilgi Üniversitesi’ne tepkiler sürüyor. Sema Gürbüz “Eserlerimi sembolik fiyata verdim” dedi. Yüksel Arslan’ın satışa yorumu ise ‘Korkunç’ oldu...

  6. Reached 2,500 signatures
  7. Müzayede takibe alındı

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   https://twitter.com/sedayoruker/status/298388032472621056/photo/1

   İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul koleksiyonu müzayedesine sanatçılardan soru yağmuru.

   Seda Yoruker's Twitter Photo

   Müze/Üniversite, Kültür Bakanlığı ve Sanatçılara Sorular - "Müzayede Takibe Alındı" Evrim Altuğ, Cumhuriyet, 4 Şubat http://t.co/bCZy8GB2

  8. Bir müze koleksiyonu parçalanıyor

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?ArticleID=1119625&CategoryID=41&aType=RadikalDetayV3

   Sözün bittiği yer
   Selma Gürbüz (sanatçı): Galeri Nev, benden ve diğer sanatçılardan sembolik fiyatlarla müzeye eserler satmıştı. Şimdi ise düşük fiyatlarla alınan ve bağışlanan eserlerin müzayede yoluyla satışa sunulduğunu görüyorum. Bu, sözün bittiği yerdir.

  9. Akademik skandal

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer
   Akademik skandal - Sabah - 05 Şubat 2013

   İLİŞKİLİ HABERLER Akademik skandal Eserler, kurumsal faaliyet için önemliydi Santralistanbul'un, müzeye alınan eserleri satışa çıkarması tepki çekti. "Sözün bittiği yer" diyen sanatçılar "Ricayla alınan eserlerin satılması terbiyesizlik ve kültürsüzlüktür" ifadesini kullandı Türkiye'nin önd e gelen çağdaş sanatçılarının eserlerinin yer aldığı Bilgi Üniversitesi'ne bağlı Santralistanbul Koleksiyonu'ndan eserler, Maçka Mezat tarafından 17 Şubat'ta düzenlenecek müzayedede satışa çıkacak.

  10. "Peynir ekmek gibi satmak tatsız"

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   http://twitpic.com/c122h0

   Koleksiyonun satışına karşı çıkan imzalara Yüksel Arslan da eklendi.

   Cumhuriyet 05.02.2013 Evrim Altuğ'nun Santralistanbul Haberi

   Cumhuriyet 05.02.2013 Evrim Altuğ'nun Santralistanbul Haberi

  11. Bağışlanan tarihi eserlerin satışına tepki

   Serdar Paktin
   Petition Organizer

   http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=245774

   Altı yıl önce İstanbul'da eski Silahtar Ağa Elektrik Santralı'nın bulunduğu arazinin tahsis edilmesiyle oluşturulan Santralistanbul, şimdilerde tepkilerin odağı haline gelmiş durumda. Santralistanbul açıldığı zaman Türkiye'de artık dev sergilerin açılabileceği belirtilmişti ve büyük umutlar vaadedilmişti. Santralistanbul'da oluşturulan Çağdaş Sanat Müzesi'ne Türkiye'nin dört bir yanından çok düşük fiyatlarla ve bağışlarla tarihi eserler kazandırılmıştı. Eserlerin birçoğu bağışlananlardan oluşuyordu. İstanbul’un kültür-sanat ve eğitim platformu olma vaadiyle açılan Santralistanbul, Çağdaş Sanat Müzesi'ni kapatma kararı aldı. Kapama kararının ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi sanat koleksiyonunu müzayedede satışa çıkardı.

  12. Reached 1,500 signatures
  13. Santralistanbul koleksiyonu için mücadele başladı

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonundaki eserlerin müzayedeye çıkması üzerine toplanan sanatçı, küratör ve hukukçular; koleksiyonun bütünlüğü için neler yapılabileceğini etraflıca tartıştı ve bir ‘Hareket Planı’ belirledi.

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2007 yılında açılan Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonundaki eserlerin müzayedeye çıkmasının tartışmaları sürüyor. Maçka Mezat tarafından 17 Şubat’ta İstanbul Sofa Hotel’de yapılması planlanan müzayedede, sanat eleştirmeni Evrim Altuğ’un tespit ettiği kadarıyla koleksiyona ait 36 eser yer alıyor. Bilgi Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göreyse 70 eserin satılması söz konusu; aralarında Nil Yalter’in ‘Göbek Dansı’, Yüksel Arslan’ın ‘Arture’ ve Hakkı Anlı’nın ‘İsimsiz’ adlı eserleri de bulunuyor ki bunlar müze koleksiyonuna bağış yoluyla katılmışlar.

   Devamı: http://www.zaman.com.tr/kultur_santralistanbul-koleksiyonu-icin-mucadele-basladi_2049695.html

  14. Reached 1,000 signatures
  15. Bakanlık ile üniversite hülle yaptı

   Kamusal Sanat Mirası
   Petition Organizer

   Yasaya göre müze envanterine kayıtlı eserler özel şahıslara satılamıyor. Peki Santralistanbul Müzesi koleksiyonu nasıl müzayedeyle satışa çıkarılıyor? İşte Kültür Bakanlığı ile Bilgi Üniversitesi arasında yaşanan hülleli satışın öyküsü.

   http://bit.ly/Wn16W0

  16. Reached 500 signatures

  Supporters

  @Ladyimam

  Feb 07, 2013

  Bilgi Üniversitesi @BilgiOfficial: @Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/EzzE9Wnw via @change

  İmamınGülüツ
  23.6k followers

  @MugeAkgun_R

  Feb 07, 2013

  Bilgi Üniversitesi @BilgiOfficial: @Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/v338lNZz via @change

  Müge Akgün
  998 followers

  @koraycaliskan

  Feb 07, 2013

  Şu koleksiyonu kurtaralım. Bilgi Üniversitesi sanatı satmasın. Hadi kardeşim 191 kişi lazım. İmzala: http://t.co/LEBUYi9h via @change

  Koray Çalışkan
  31.2k followers

  @cemdinlenmis

  Feb 03, 2013

  Bilgi Üniversitesi, santralistanbul koleksiyonunu müzayedeye çıkarmaktan vazgeç! https://t.co/o37K9CsF via @change

  Cem Dinlenmiş
  52.2k followers

  @ismet_berkan

  Jan 31, 2013

  Muzeden muzayedeye... “@lifeisaturkubar: Works acquired for #SantralIstanbul collection are on the auction block! http://t.co/RR7aRWxb”

  İsmet Berkan
  69.8k followers

  @yasemininceoglu

  Feb 03, 2013

  Bilgi Üniversitesi Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! https://t.co/iybTARMp

  Yasemin İnceoglu
  9.65k followers

  @koraycaliskan

  Feb 07, 2013

  Bilgi Üniversitesi @BilgiOfficial: @Santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/LEBUYi9h via @change

  Koray Çalışkan
  31.2k followers

  @OpFl

  Feb 02, 2013

  Yeniden: İmzalar!! İstanbul #Bilgi Üniversitesi: #santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/MMHASPdw

  Hakan Akçura
  1.34k followers

  @GaleriNev

  Feb 02, 2013

  İstanbul Bilgi Üniversitesi: santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/x6iRmZG0

  Galeri Nev İstanbul
  1.01k followers

  @larafresko

  Feb 02, 2013

  #imzalayın: İstanbul Bilgi Üniversitesi: santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/4YYeAtu3

  Lara Fresko
  993 followers

  @lifeisaturkubar

  Feb 01, 2013

  İstanbul Bilgi Üniversitesi: santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! http://t.co/q9BI9i68

  vasif kortun
  1.94k followers

  @Sizemagazine

  Feb 02, 2013

  Bir imza da siz atın! Santralistanbul (Official) özel koleksiyonunun satışını, hep birlikte durduralım. http://t.co/XMdg7OzN

  Size Magazine
  973 followers

  @ozuckan

  Feb 01, 2013

  İstanbul Bilgi Üniversitesi: santralistanbul koleksiyonunu özel koleksiyonlara aktarmaktan vazgeç! https://t.co/5UJGhcX6 via @change

  Ozgur Uckan
  5.35k followers

  Reasons for signing

  • ahmet turunç SAMSUN, TURKEY
   • over 1 year ago

   the art is coming from soul, it can't go to pocket like money

   REPORT THIS COMMENT:
  • Aziz Tufan DERSAADET, TURKEY
   • over 1 year ago

   Bunun ahlaklı bir davranış olmadığını düşünüyorum

   REPORT THIS COMMENT:
  • Asuman Emrence İSTANBUL, TURKEY
   • over 1 year ago

   Bütün ülkeler eski binalarını koruyor. Bizler neden yok ediyoruz.

   REPORT THIS COMMENT:
  • Ozan Yaman ISTANBUL, TURKEY
   • over 1 year ago

   Bilgi üniversitesinde okuduğum için

   REPORT THIS COMMENT:
  • ASİYE ŞAHİN IZMIR, TURKEY
   • over 1 year ago

   kültür mirasımızı koruyalım

   REPORT THIS COMMENT:

  Develop your own tools to win.

  Use the Change.org API to develop your own organizing tools. Find out how to get started.