Başbakan "Yuksek Bina Yapmayın" demis.Peki ya  #Camlica??
 • Petitioning Mehmet Ali Kahraman

This petition will be delivered to:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü
Mehmet Ali Kahraman
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı
Haluk Bilgin
Uskudar Belediye Baskani
Mustafa Kara
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Kadir Topbaş
Başbakan, Türkiye Cumhuriyeti
Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan "Yuksek Bina Yapmayın" demis.Peki ya #Camlica??

  1. Sibel Asna
  2. Petition by

   Sibel Asna

   İstanbul, Turkey

For English speakers see below.

Mimar Sinan, “Herkesin içinde doğru olana eğri bakan bir göz vardır” demiş yıllar önce. Usta bize, “mimari değerler ve doğru bakma”nın ne demek olduğunu gösteren sayısız şaheser inşa etti. Şimdi ise, Başbakan Erdoğan, büyük ustanın eserlerini cüssesiyle gölgede bırakacak bir camiyi, mimari beceri ve tecrübesini bilmediğimiz kişilere inşa ettirmek istiyor. 

Hem de nereye? İstanbul’un yeşil gözbebeği Çamlıca tepesine.

Peki gerekçesi neymiş? İstanbul’un her yerinden görülecek, 30.000 kişiyi barındıracak, kubbesi dünyayı saracak, minareleri göğe değecekmiş!  

Böyle bir ucubenin düşüncesi bile beni dehşete düşürüyor.

Beni dehşete düşüren şey, bir cami yapılması değil, neredeyse 20 milyon kişinin her gün göreceği o yapının göz estetiğinde açacağı ve Çamlıca doğasına vereceği onulmaz zarar.

Peki, bu caminin yapılmasına kim karar verdi? 

“İstanbul’un her yerinden görülecek cami nasıl olsun” diye sana soruldu mu? Bana sorulmadı!

Kocatepe ve Şakirin camilerini yapan mimar Hüsrev Tayla “En çok öfkelendiğim nokta şu: Başbakan tek başına ‘Maraş’ta böyle bir cami gördüm bu aynen yapılsın’ diyor." Tayla, CNN Türk’te yayınlanan değerlendirmesine şöyle devam ediyor: “Peki bizim söz hakkımız nerede? 75 milyonun söz hakkı nerede? Özellikle, cami gibi toplumun hassas olduğu bir konuda Sayın Başbakan’dan beklentimiz, en çok sayıdaki insanın tasvibini, olurunu, olmazını, eleştirilerini alması.”

Ben de, toplumun tüm kesimlerini ve gelecek nesilleri etkileyecek kararların vatandaşlara sorularak alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden, bu sürecin iptal edilerek, aceleye getirilmeden, önce halka sorulması, halk istiyorsa görüşleri ile beraber yeni bir proje yarışması düzenlenmesini talep ediyorum.

Yıllardır, halkla ilişkiler sektöründe çalışarak edindiğim tecrübelere dayanarak sürecin ilk adımının halka proje bilgilendirmesi yapılması ve bütün kanallardan duyurulması olduğunu düşünüyorum. Projenin halk tarafından istenip istenmediği ortaya çıktıktan sonra, eğer isteniyorsa halkın görüşleri doğrultusunda  tercihan uluslararası bir  yarışma açılmalı, seçilen projeler bu görüşler ışığında konusunda uzman, herkes tarafından kabul gören  jüri tarafından değerlendirilmeli ve finalistler arasından proje tekrar halk oylamasıyla belirlenmeli. Bu veya benzeri şekillerde yürütülecek süreçler  için ancak demokrasiye uygun, geniş katılımlı diyebiliriz...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu demokratik süreci işleterek dünya çapında  mimarları jüriye davet ederek proje sürecini yeniden başlatmalarını talep ediyorum.

Sibel Asna

For English Speakers:

•   Istanbul is an Unesco World Heritage Site.  This is based on it’s Historic value and setting.  The focus must be on the not only the overall tight urban grain of the city and it’s relationship to  the Bosphorus, but also on the ‘original’ city and it’s unique composition of Topkapi, Aya Sophia, the Blue Mosque, Halic, Beyoglu etc. Nothing should be introduced to compete with this. What is the rational of a new ‘Super’ mosque competing with the many and wide range of mosques that already inhabit the Bosphorus and already service the populous?

•   Istanbul had a unique Environment, balancing the City with the Environment (Wooded hillsides, the Water etc.).  This has largely been destroyed due to uncontrolled and corrupt development.  What message is given if Istanbul’s last ‘great open green space’, which is seen from all parts of the City is covered in concrete, even if this ‘action’ is in celebration of the name of God. 

•   What is the Urban impact?  Who will use this ‘Super Mosque’ and how will they get there?  Istanbul’s infrastructure is already overloaded.  Will the end result be a Showcase facility used by a few hundred people?  Turkey is not an Arab Gulf State that has to create an identity.  It already has a strong and robust one, that will not be enhanced by this action, if anything it will be diminished.

•   What has been the decision making process? As you have mentioned, clearly it has not been and open and democratic one.  Why have the Professional bodies not been consulted?

Recent signatures

  News

  1. 10 001 kişi Çamlıca'daki camiyi istemiyor...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   "Bu duruma kim aldırıyor?" Demeyin... İstemediğinizi, oranın utandırıcı bir sembol olarak , tıpkı şu anki betona bulanmış çırılçıplak Taksim Meydanı gibi tarihe geçeceğini, mimarinin ; zamanın kültürünün en temel yansıtıcısı olduğunu bakıp usanmadan tekrarlayın...ikinci, üçüncü on bin kişiye ulaşalım...mimarinin, kamu oyu taleplerinin değerini, önemini durmaksızın anlatalım...ikna edelim...içselleşmesine ortam yaratalım...neredeyse iki yılda on bin kişi olabildik ama umutsuzluk olamaz yolumuz...
   Sabırla,sebatla,sevgiyle,saygıyla..
   Sibel Asna

  2. Reached 10,000 signatures
  3. Bu kampanya başladı başlayalı neler oldu neler!

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Bu kampanyayı başlattığım sıralarda Gezi Parkı, bir avuç dogasever,mahallesever, demokrasi tutkunu tarafından savunulmaya çalışılıyor, Taksim'e kazılacak tüneller için kent planlamacilarinin kapıları asindiriliyordu...Bugün ise toplumun bir konuya sahip çıkması sonucunda neler olabildiğini, toplumsal dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu deneyimlemis bulunuyoruz...
   Peki ya Camlica Camii?
   Gecen hafta "dualarla" temeli atildi!
   İstanbul'un alnına yapıştırılacak o çirkinlik abidesi, o 8000 kisinin şimdi karsı durduğu, yarın milyonlarca kisinin utanacağı beton yığını adım adım ilerliyor.
   Ve doğaya, kente karsı işlenen bu buyuk suçu dualarla gidereceğini sananlar, duyarsız ,ilgisiz kalanlar, siyasi fanatizmle destek çıkanlar, adım adım, bu ayıbın paydaşı olarak tarihte yerlerini almaya hazırlanıyorlar.
   Tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz; cami yapılsa da, yapılmasa da bu ayıba ortak olmamak,cocuklarımıza hesap verebilmek adına tepkimizi sürdüreceğiz.
   Saygıyla, sevgiyle..
   Sibel Asna

  4. Reached 8,000 signatures
  5. Camlica civarında oturanlar mutsuz ve umutsuz!

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Kampanyanın ilk gunünden bu yana Camlica civarında oturanlar ""bosuna nefesinizi tüketmeyin, sizi dinleyecek, size saygı duyacak muhataplarımız yok " demeye gelen yorumlarda bulundular...
   Ne acı bir umutsuzluk bu böyle? Seçilmişlerin sizi hiçbir sekilde dinlemeyeceklerini, kaale almayacaklarını düşünmek,inanmak!
   Cocuklarımızın bu düşüncede, bu inançta daha dogrusu bu " inançsızlıkta" olmamaları için tepkimizi dile getirmeli,yazmalı, sesimizi duyurmaya çalışmalıyız..
   Demokrasi kültürü ancak böyle gelisecektir.
   Desteginiz ve yaygınlaştırmaniz için teşekkür ve saygıyla,
   Sibel Asna

  6. Reached 7,500 signatures
  7. Bakın Gizem Okumuş ne doğru söylemiş!

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Gizem Okumuş
   "İstanbul ve diğer şehirlerimiz hiçbir şekilde halkın görüşleri sorulup değerlendirilmeden yöneticilerimizin isteği doğrultusunda şekillendiriliyor. Ne yazık ki bu şekillendirmeler estetik ve işlev açısından bir hayli eksik. Senede birkaç kere ziyaret ettikleri şehirleri bunun ceremesini çekecek olan halka sormadan "düzenlemelerini" adil bulmuyorum."

  8. İstanbul'la, kentimizle ilgili kararlar Ankara'da alınabilir mı?

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Biz İstanbul'lular korkarım kentimizin degerlerini bugüne kadar yeterince güçlü savunmadık,savunamadik...Ama artık sesimizi daha fazla yukseltebiliyor,tepkimizi dile getirebiliyoruz. Yaşasın sosyal medya, yaşasın Change.org...Konvansiyonel medya, TV'ler ne yazık ki bu sorunlara yeterince yer veremiyor...Kimbilir,onlar da haklı herhalde?!?
   O zaman bize düşen ,Türkiye'de internet kullanıcısı 30 milyon kisinin hiç olmazsa % 10'una ulaşabilmek..
   Biliyorum bu kullanıcıların buyuk bir cogunlugu eğlence amaçlı internette dolaşıyor ama duyarlı kitlemiz de yadsinamayacak kadar yuksek...
   Onlara ulaşmalı,sesimizi feryadımızı duyurabilmeliyiz!
   Lütfen yaygınlaştırın,Facebook,Tweeter hesaplarınızdan paylaşın...
   Biz seçmeniz, tüm partiler,iktidarı ile muhalefeti ile bizi duymalilar..Istanbul Milletvekilleri bizim sesimizi Ankara'da Mecliste duyurmalilar...Biz bunun için onları seciyoruz.
   Bu talebimiz siyasi değildir, en dogal yasam hakkımızı savunuyoruz...
   Saygıyla,
   Sibel Asna

  9. Reached 6,000 signatures
  10. Nilgun Güresin ne güzel bir yorum eklemiş kampanyamıza...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   "Nilgun Guresin/ Doğma-büyüme bir İstanbullu olarak İstanbul'un doğal yapısını daha fazla bozmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. Çamlıca, Osmanlı zamanında da vardı. İmparatorluk zamanında bile yüce Osmanlı padişahları orayı doğal ortamında korumayı seçmiş iken bugün -her ne sebeple olursa olsun-doğal güzelliğini bozmak niye? Önemli olan eldeki zenginliklere sahip çıkmaktır; yenilerini yapmak değil."

  11. Reached 5,000 signatures
  12. 5000 kisi oluyoruz...sonra da 10 000 olalım...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Hiç az değil ama yetmiyor...daha fazla haykirmali,sesimizi daha fazla duyurmaliyiz. Bizi,dileklerimizi,yorumlarımızı yok sayamazlar...en temel vatandaşlık hakkımız bu bizim. Oylarimizla iktidara gelen,vergilerimizle maaşlarını alan bu kisiler,bizi işitmek, bize saygı duymak zorundadırlar. Bu beklentim naif,saf vb. nitelemelere maruz kalabilir ancak demokrasinin kuralı,en temel kuralı budur.
   Bizi duymak zorundalar.
   Sesimizi duyurana kadar destege devam,lütfen yaygınlaştırın,10 000 kisiye ulaşalım...
   Daha yeşil bir Camlica özlemiyle...
   Sibel Asna

  13. Reached 4,000 signatures
  14. 30 Mart'ta Kazma Vuruluyormuş...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Aksam haberlerinde Üsküdar Belediye Baskani buyuk bir gurur ve ovunc ile Camlica'ya 30 Mart'ta kazma vuracaklarını,yolları genisleteceklerini,15000 m2'yi camiye ayırdıklarını anlatıyordu. Konu hakkında o kadar rahat, tereddutsuz konuşuyordu ki sanki biz burada 3700 kisi ve daha bilmediğimiz niceleri,hiç bir sey dememisiz,gazeteler birseyler yazmamış,mimarlar odası dava acmamış gibi...
   Böyle bir duyarsızlığın tarihe nasıl geçeceğini,cocuklarına ,torunlarına oksijensiz, silüeti bozuk,tarihinden kopmuş bir Camlica 'nin musebbiblerinden biri olduğunu nasıl anlatacağını düşünüyor belli ki!
   Ne hüzünlü...
   Vaz gecmeyeceğiz,tepkimizi sürdürmeye devam edeceğiz...vatandaş ve seçmen olarak sesimizi duyurana kadar ses vereceğiz...
   Daha yeşil bir Camlica umuduyla...
   Sibel Asna

  15. Ahmet Hakan'ın Camlica'da yasayanlarla ilgili tanımlamasından yola çıkarak.

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Ahmet Hakan bugunku yazısında Camlica'da yaşayan gencler hakkında bazı tanımlamalarda bulunmuş. Acaba onların bu betonlasma süreci hakkındaki görüşleri nedir? Yeşil bir ortamda yaşadıklarını düşünürken tepelerine dev bir beton kitle yığılmasına ne diyecekler? İnançlı veya muhafazakar kesimden olsalar dahi, cami için, doganin bu sekilde katledilmesine gönülleri razı gelecek mı?
   İnançlı,muhafazakar olarak kendilerini tanımlayan ve insan hakları,demokrasi, ifade özgürlükleri konusunda son derece duyarlı yazılar yazan kose yazarlarinin, doga konusundaki görüşleri de son derece değerli olacaktır bu konuda..Ahmet Turan Alkan çok güzel bir yazı kaleme almıştı, diğer yazarlardan da goruslerini bekliyoruz.
   Daha yeşil , doga ile kucaklasan bir Istanbul özlemiyle...
   Sibel Asna

  16. Ahmet İnsel'in Camlica konusu ile iliskili mükemmel bir analizi...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Ahmet Turan Alkan'in "Basbakan'i severim Camlica'yi daha cok!" baslikli yazısı üstüne Ahmet İnsel'in mukemmel analizi...Okumanizi oneririm..

   http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1090854

  17. Ahmet Turan Alkan'in yazısı:"Basbakan'i severim,Camlica'yi daha çok"...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Ahmet Turan Alkan'in,hepimizin ortak kaygılarını dile getiren "Başbakanı severim Camlica'yi daha çok!" başlıklı yazısını okumanızı ve diğer Camlica sevenlerle paylaşmanızı önereceğim...
   Bu kadar mı güzel ifade edilir...
   http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=1301073

  18. Hande Hocaoglu ne güzel söylemiş... Doğanın kucağında yasamak varken....

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   hande hocaoglu İSTANBUL, TURKEY
   dini içimizde evimizde ozelimizdede yasarız buyuturuz ama gelecegımızın aynası cocuklarımızı evde buyutemeyız egıtemeyız bıze okullar gerek. doğa gerek, aşk gerek... herseyin 4 duvar arkasında yasanacagı bir toplum yerine, çamlıca tepelerinde agacların golgesinde barış yapan aşk yapan eğitğmli gencler gormeyi yeğlerim...

  19. Mimarlar Odası yürütmeyi durdurma davası acmış ancak....

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   davanın sonuçlanmasına daha çok zaman var...o süre icinde is isten gecmis olabilir. Doğayı kaybetmek kolay yerine yenisini koymak neredeyse imkansız..Hele Camlica gibi özel bir mekanın yeri doldurulamaz..

  20. Ankara'dan Bulent Altay'ın yorumları Istanbul için çok değerli...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Eğer bu yapı gerekli görülüyorsa , kullanıcılara daha yakın, daha kolay ulaşılabilinir ve doğa değerlerini yok etmeyen bir yerde yapılabilir. Değerleri olan bir yeri yok etmeyi değil , yeni yapılacağı yere değer katması düşünülür. Bu amaçlara varabilmesi için hem seçici kurulunun hem oluşmasına katkıda bulunacakların bu değerlere gerçekten katkıda bulunmaları beklenir.

  21. Birbirimizden haberdar olalım, bilgilerimizi paylaşalım...

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Mimarlar Odası dava açtı, 200 kusur akademisyen bildiri yayınladı, birçok kişisel girişim, birçok sivil toplum örgütü bu konuya tepki verdi, veriyor...ama birbirimizden haberimiz yok...aslında 3000 kisiden çok daha fazlayız. Birbirimizi duymanın ortak platformu Change.org/camlica olabilir...Çünkü Camlica istanbulun sembolü...Doğanın,doğallığın, saf ve temiz duyguların mabedi. Ne dersiniz? Bu duyguları paylasiyor musunuz?
   Doğanın ve saflığın korunması en samimi dileğim..
   Sibel Asna

  22. Reached 3,000 signatures
  23. Çamlica'ya hiç çıkmamış insanlar bu kaygıyı paylasabilir mı?

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Bence paylasabilir... Bir sehre sembol olmuş, şarkılarla dillerde dolaşmış, edebiyata mekan sağlamış, bir doga cenneti olduğunu yazılardan okumuş herkes için, Camlica'nin kaderi bir kaygidir...olmalıdır...
   Dilerim ayni görüşte olanlar çoğalacak,sesimizi duyan çıkacaktır...
   2013'un müjdeler getirmesi dileklerimle..
   Sibel Asna

  24. Reached 1,500 signatures
  25. Doga Severlere,Doga Derneğine,WWF'ye Çağrı..

   Sibel Asna
   Petition Organizer

   Camlica'nin doga adına önemi yadsinabilir mı? Neden hiç kimse ses vermiyor? Belki de artık bir önemi kalmadi, gözden çıkarıldı...

  Supporters

  Reasons for signing

   • 7 days ago

   “Herkesin içinde doğru olana eğri bakan bir göz vardır” Iste o egri gözün amaci iman ibadet degil siyasettir. Bundandir karsi olusum

   REPORT THIS COMMENT:
  • Handan Batuk İSTANBUL, TURKEY
   • 8 days ago

   Sehrimi seviyorum ve cehresinin bozulmasini istemiyorum

   REPORT THIS COMMENT:
  • E.Zeynep Babacan İSTANBUL, TURKEY
   • 8 days ago

   Olanlar beni rahatsiz ediyor

   REPORT THIS COMMENT:
  • Sibel Aydin İSTANBUL, TURKEY
   • 12 days ago

   İstanbul'un silueti yeterince bozuldu zaten. Çamlıca tepesi, bir yeşil tepe olarak kalmalı. Var olan tarihi camilerimizin kıymeti ne yana düşecek, her yanımız taklitleri ile doldurulursa.

   REPORT THIS COMMENT:
  • Furkan Aksakal İSTANBUL, TURKEY
   • about 1 month ago

   Görüntü bozukluğuna karşı omuz omuza

   REPORT THIS COMMENT:

  Develop your own tools to win.

  Use the Change.org API to develop your own organizing tools. Find out how to get started.